Sezer, Müşerref ile görüştü

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iki günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer'le Ortadoğu'daki yeni bir girişim ve girişimle ilgili çabalar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Müşerref, bu kapsamda Filistin sorunun çözümüne Müslüman ülkeler olarak yapabileceğimiz katkılar ve genel anlamda dünya ve Müslüman dünyasına barış getirme konusundaki görüş alışverişinde bulunma fırsatlarının olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Sezer, çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'i Çankaya Köşkü kapısında karşıladı. İki ülke heyetleri arasıda yapılan görüşmeler sonucunda Sezer ve Müşerref ortak açıklama yaptı.

Sezer, konuşmasına, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'i ve heyetinin seçkin üyelerini, bir çalışma ziyareti kapsamında Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek başladı. Sezer, Türkiye ve Pakistan, aralarında tarihe dayanan dostluk ve dayanışma ilişkileri bulunan iki kardeş ülke olduğunu belirterek, "Bu dostluk ve kardeşlik bağları, kusursuz düzeydeki ilişkilerimizin her alanda daha da geliştirilmesine sağlam bir temel oluşturmaktadır." dedi.

Sezer, Pakistan'ın, bölgesinde ve küresel ölçekte barış ve işbirliği yönündeki içten çabalarını desteklediklerini, terörizmle savaşımda uluslararası toplumla gösterdiği güçlü dayanışmayı beğeniyle karşıladıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Müşerref ile heyetlerin katılımıyla yaptıkları görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomi ve ticaret başta olmak üzere, her alanda daha da geliştirilmesi olanaklarını ele aldıklarını vurguladı.

Sezer, görüşmede ayrıca, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Türkiye ve Pakistan'ın bölgesel ve uluslararası konularda benzer görüşleri paylaştığına işaret eden Sezer, "Görüşmelerimizde özellikle Ortadoğu'da uluslararası barış ve istikrarı olumsuz etkileyen sorunların çözümüne ilişkin bölgesel işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda ülkelerimizin olabilecek katkılarını ele aldık. Türkiye, son dönemde Ortadoğu'da öne çıkan etnik ve mezhepsel ayrışma ve çatışma riskinin bölgesel boyutlarının ötesinde sakıncalar doğurabileceğine inanmaktadır. Var olan sorunlara bütüncül bir yaklaşımla, barışçıl çözümler aranması gerektiğini düşünmektedir. Bu bağlamdaki girişimlerin sağduyu ve işbirliğini gözeterek, bölgemizde birbiriyle doğrudan bağlantılı sorunların barışçıl çözümünü sağlayacak düzlemi güçlendirmesi önem taşımaktadır." diye konuştu.

Sezer, "Müşerref'in Türkiye'yi ziyaretinin, ikili ilişkilerimizin geliştirilmesinin yanı sıra, bölgesel sorunların barışçıl çözümü konusundaki çabalarımıza yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum." dedi.

"BÜTÜN KONULARDA MUTABIK KALDIK"

Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ise, konuşmasına, "dost ve kardeş Türkiye'de bulunmanın kendisi ve heyeti için büyük bir şeref ve onur olduğunu" söyleyerek başladı.

Müşerref, "sevgili kardeşim ve dostum" dediği Cumhurbaşkanı Sezer'le uluslar arası konuları görüşme imkanı bulmasından dolayı büyük bir onur duyduğunu ifade etti. Müşerref, iki ülke arasında ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu ve ekonomik ve ticari ilişkilerin daha geliştirilmesinde kararlı olduklarını vurguladı.

Müşerref, görüşmelerinde Ortadoğu ile ilgili bölgesel sorunları da ele aldıklarını, bölgedeki gelişmekte olan krizlerle ilgili endişelerini dile getirdiklerini kaydetti. Bölgede barışın sağlanması için bölgesel ve uluslar arası alanda adım atılmasına önemine ve ihtiyacına işaret ettiklerini söyledi.

Müşerref, Sezer'le Ortadoğu'daki yeni bir girişim ve girişimle ilgili çabalar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti. Müşerref, bu kapsamda Filistin sorunun çözümüne Müslüman ülkeler olarak yapabileceğimiz katkılar ve genel anlamda dünya ve Müslüman dünyasına barış getirme konusundaki görüş alışverişinde bulunma fırsatlarının olduğunu kaydetti.

Müşerref, görüşmelerinde Sezer'le aralarında tam bir mutabakat olduğuna işaret ederek, Türkiye-Pakistan olarak barışı elde etmek konusunda mutabık olduklarını kaydetti. Müşerref, bütün çabalarının bölgeye ve Müslüman dünyasına barış getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Müşerref, kardeş ülke olarak sorunlar karşısında müşterek olarak hareket etme konusunda kararlı olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious