Sezer, Öğretmenler Günü'nü kutladı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sezer, "ülkelerin ekonomik ve toplumsal yaşamlarında gereksinim duyulan köklü değişimlerin gerçekleştirilmesi, toplumsal gönencin ve verimliliğin artırılmasının, eğitime gereken özenin gösterilmesi ve çağdaş niteliğe kavuşturulmasıyla mümkündür" dedi.

"Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır" diyen, Sezer, bir ülkenin eğitime ilişkin sorunlarını çözmesi, kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanlarda kalkınması ve üretimiyle çağa yön verebilmesi anlamını taşıdığını ifade etti.

Sezer, eğitim ve öğretimin, çağdaş dünyayla bütünleşmeyi hedefleyen Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana öncelikli konularından olageldiğini kaydederek, yeni kuşakların eğitiminin Cumhuriyet'in başarısının en önemli noktasını oluşturduğunu düşünen Atatürk'ün, insancıl, akılcı, bilimsel ve çağdaş eğitim ilkelerini yaşama geçirdiğini, çocukların ve gençlerin çözümlemeci düşünmesini ve evrensel değerler sistemiyle buluşmasını sağlayacak ulusal ve laik eğitim politikası üzerinde durduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim politikasının temelinin Öğretim Birliği Yasası olduğunu belirten Sezer, ''Atatürk devrimleri içinde özel yeri bulunan Öğretim Birliği Yasası, eğitim ve öğretimin aklın ve bilimin ışığında, çağdaş bir anlayışla yürütülmesini olanaklı kılmıştır'' dedi.

Cumhuriyet'in özümsenmesi, köklü reformlar ve atılımlarla eğitim alanında sevindirici bir düzeye gelinmesinde Öğretim Birliği ilkesi doğrultusunda oluşturulan ve kararlılıkla uygulanan eğitim politikalarının yanında, öğretmenlerin özverili çabalarının payının büyük olduğunu kaydeden Sezer, şöyle devam etti: "Çocuk ve gençlerimizi erken yaşlardan başlayarak, demokrasinin kazanımlarıyla tanıştıran, zor koşullar karşısında da çalışma istek ve kararlılığını yitirmemiş öğretmenlerimiz, toplumumuza her zaman umut aşılamış, toplum bağlarını güçlendirmiş, etik değerlerin yaşatılmasına katkıda bulunmuş, düşünce dünyamızı zenginleştirmiştir.

İnsanın doğasına uygun biçimde hep ileriye gitme arayışının sürmesinde, cahilliğin, bağnazlığın ve karanlık düşüncelerin önlenebilmesinde öğretmenlerin görevini yerine getirebilmeleri için gerekli koşulların sağlanması büyük önem taşımaktadır. Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır.

Cumhuriyet öğretmenlerinin, geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza ve gençlerimize güven ve yaşama sevinci vererek, ulusumuzun en büyük kazanımı Cumhuriyet'in değerini bilmelerini, Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinden ayrılmamalarını öğütleyeceklerine yürekten inanıyoruz.

Tüm öğretmenlerimizin üstlendikleri temel görevin bilinciyle özveri ve gururla hizmetlerini sürdüreceklerinden, sorumluluklarını yönlendirmelerden, baskı ve karışmalardan etkilenmeden yerine getireceklerinden kuşku duymuyoruz. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimsel düşünceyi anlatan, yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olan, doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi insanı ayrıcalıklı kılan öz değerlere ulaşmamızı sağlayan tüm öğretmenlerimize saygı ve gönül borcu duyuyoruz.

Onurlu meslekleriyle her zaman sevgiyle andığımız, saygın kişilikleriyle yüreklerimizde yaşattığımız değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü içten duygularla kutluyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious