Sezer, sorulan bir soru karşısında çelişkiye düştü

Sezer, sorulan bir soru karşısında çelişkiye düştü.8689
  • Giriş : 16.01.2008 / 16:09:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 16:14:51

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer gündemdeki türban tartışmalarını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, üniversitelerdeki başörtüsü yasağı konusunda çelişkiye düştü. Önce CHP lideri Deniz Baykal gibi Türkiye'de başörtüsü sorunu olmadığını savunan Sezer, "İnancından dolayı eğitim hakkı elinden alınan kız öğrenciler var. Bu bir başörtüsü sorunu değil mi?" sorusu üzerine ise "İnancından dolayı kız öğrencilerin eğitim hakkının elinden alınması doğru değil; ama her devletin kamu kurumları için bir kılık kıyafet düzenlemesi olduğu gerçeğini unutmamak gerekir." dedi.

Zeki Sezer, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Başbakan'ın İspanya'daki açıklamalarının ardından gündeme gelen başörtüsü tartışmasını değerlendirdi. Kendi dönemlerinde okuyan kız öğrencilerin 'türban' sorunu yaşamadığını ileri süren Sezer,

son yıllardaki sıkıntının AK Parti'nin başörtüsünü siyasi simge olarak kullanmasından kaynaklandığını iddia etti. Başbakan'ın "Velev ki, siyasî simge olsun, başörtüsünü yasaklamak mı gerekir?" sözlerini eleştiren Sezer, şöyle konuştu: "Başbakan'ın, başka ülkelerde yaptığı bu açıklama çok yakışıksız ve çirkindir. Başka ülkelerden alacağı destekle iktidarını yürütmeye çalışmaktadır. Türkiye'nin önemli konularını yurtdışında gündeme getirmeyi bir âdet haline getirdi. Başörtüsü bizim insanımızın sorunu değildir. Örten hanım da örtmeyen hanım da bizimdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious