Sezer, Sosyal Güvenlik'in 6.maddesine takıldı

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5487 sayılı "Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu"nun 6. maddesinin bir kez daha görüşülmesi için, Anayasa'nın değişik 89.ve104. maddeleri uyarınca T.B.M.M Başkanlığı'na geri gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer, kanunun 6.maddesinde yer alan yönetim kurulu üyelerinin atanmasında ortar karar aranmadığını, SSK ve Bağ-Kur'un yöneticilerinin mevcut yasalarda ortak kararla atandığına işaret etti.

Sezer, iptal gerekçesini şöyle sürdürdü: "Demokratik sistemlerde iktidar gücünün çoğunluk egemenliğine dönüşmesinin parlamenter demokratik sistemi zedeleyeceğini öngören anayasa koyucu, bununla yetinmemiş, Devlet'in başı olan Cumhurbaşkanı'na bir denetim, dengeyi ve uyumu sağlama görev ve yetkisi vermiştir.

Bu kurallar, Cumhurbaşkanı'nın, aynı zamanda yürütmenin de başı olduğunu, kararnameleri imzalama yolu ile iktidar gücünü denetleyerek, bu güç ile kamu politikalarının oluşması ve uygulanmasında görev alan üst düzey kamu görevlileri arasındaki dengeyi sağlaması gerektiğini göstermektedir.

Cumhurbaşkanı'nın bu denetim ve dengeleme görev ve yetkisi, bir siyasal partinin tek başına iktidar olduğu ve yasama organında çoğunluğu elde bulundurduğu dönemlerde, çok daha gerekli olmaktadır. Çünkü, bu dönemlerde, özellikle üst düzey kamu görevlileri siyasal güce karşı çok daha korunmasız kalmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious