Sezer, Srvenkovski onuruna yemek verdi

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Srvenkovski onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer yemekte yaptığı konuşmada Türkiye'nin Makedonya'yı yakın ve değerli bir komşu olarak gördüğünü ve Türk Ulusu'nun güçlü tarihsel, kültürel ve insancıl bağları bulunan Makedon kardeşlerinin uluslararası toplumda hak ettiği saygın yeri almış olmasından kıvanç duyduğunu belirtti.

Türkiye-Makedonya ilişkilerinin ulaştığı derin boyutları, 2003 yılı Temmuz ayında Makedonya'yı ziyareti sırasında mutlulukla gözlemlediğini ifade eden Sezer, "Güzel anıları belleğimizdeki canlılığını koruyan bu ziyaretimizde, Yüce Önder Atatürk'le birlikte Ulusal Kurtuluş Savaşı'na katılan ve Cumhuriyetimizin kurulmasına katkıda bulunan çok sayıda askerimizin yetiştiği Manastır'ı görme, Makedonya'daki soydaşlarımızla tanışma olanağı bulduk. Türk ve Makedon ulusları arasındaki ortak tarihsel ve insancıl bağların bizi her alanda yakınlaştıran öğelerin başında geldiğine inanıyoruz. Türkiye'de yaşayan Makedonya kökenli yurttaşlarımız ile Makedonya'daki Türk soydaşlarımız, iki ülke arasında sağlam bir dostluk köprüsü oluşturmakta ve bu yakınlığı pekiştirmektedir" dedi.

Türkiye'nin Makedonya dahil, güçlü tarihsel, kültürel ve insancıl bağları bulunan tüm Balkan ülkelerinin istikrar ve gönencine önem verdiğine işaret eden Sezer, bu bağlamda, bölgedeki tüm ülkelerin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüklerinin korunması, başta hukukun üstünlüğü ve demokrasi olmak üzere, evrensel değerlerin benimsenmesi ve etkin bir işbirliğinin sağlanmasının Türkiye'nin öncelikli dış siyaset hedeflerinden birisi olduğunu söyledi.

Makedonya'nın, Aralık 2005'de Avrupa Birliği üyeliğine adaylık statüsünü kazanmasının iki ülkenin ortak amacını oluşturan Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme yolunda önemli bir aşama olduğunu vurgulayan Sezer, Makedonya'nın bu başarısını kutlayarak 2001 tarihli Ohri Çerçeve Anlaşması'nın hükümleri çerçevesinde başlatılan anayasal düzenlemelerin sürdürüleceğine inandığını kaydetti.

Bugün yaptıkları görüşmelerde iki ülkeyi ilgilendiren ikili ve bölgesel konuları tüm yönleriyle gözden geçirme olanağını bulduklarını dile getiren Sezer, "Her alanda sorunsuz gelişen ilişkilerimizin özellikle ekonomi alanında daha da ileriye götürülmesi için gerekli siyasal kararlılığın var olduğunu mutlulukla saptadık. Ekonomi ve ticaret ilişkilerimizin yanı sıra, askeri, güvenlik, kültürel ve eğitim alanlarındaki işbirliğimizin güçlendirilmesinin, ülkelerimizin yanında tüm bölge ülkelerinin yararına olacağına inanıyoruz. Ziyaretinizin derin tarihsel ve kültürel bağlarla bağlı olan ülkelerimiz arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağına yürekten inanıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious