Sezer, Srvenkovski'yi Köşk'de kabul etti

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Srvenkovski ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'ndeki kabulde, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Branko Srvenkovski ile heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Balkanlarda stratejik önemi bulunan Makedonya'yı değerli ve köklü bir dost ve komşu saydıklarını söyledi

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin Makedonya'nın bağımsızlığını kazandığı tarihten başlayarak çok yakın işbirliği içinde olduğunu, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve sınırlarının değişmezliğini her zaman desteklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, "Bugün Sayın Cumhurbaşkanıyla başbaşa ve heyetlerimizin katılımıyla yaptığımız görüşmelerde, ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele aldık. İki ülke arasında çeşitlenmekte ve derinleşmekte olan işbirliğinden duyduğumuz karşılıklı mutluluğu vurguladık. Ortak tarih ve kültürün yanısıra, güçlü insancıl bağlara dayanan işbirliğimizin her alanda daha da geliştirilmesi konusunda görüş birliğine vardık. " dedi

Cumhurbaşkanı Sezer, "Görüşmelerimizde ayrıca, ülkelerimizi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda yararlı bir görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye, Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme çabalarında Makedonya'ya desteğini güçlü biçimde sürdürecektir. Bu çerçevede, Makedonya'nın geçtiğimiz yıl Aralık ayında Avrupa Birliği üyeliğine adaylık statüsü almış olmasını mutlulukla karşılıyoruz. " şeklinde konuştu.

Türkiye ve Makedonya arasındaki ekonomi ve ticaret alanındaki işbirliğinin yeni alanlarla desteklenerek güçlendiğini mutlulukla gözlemlediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Sezer, son yıllarda Türk firmalarının Makedonya'ya olan ilgisinin artmakta olduğunu görmekten mutluluk duyduklarını, Türk işadamlarını Makedonya'ya daha çok yatırımda bulunmaya özendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, "Makedonya ile aramızdaki yakın tarihsel, toplumsal ve kültürel bağlara yakışacak bir Türk Kültür Merkezi'nin Üsküp'de açılmasına, ortak tarihsel varlığımızı oluşturan Makedonya'daki Osmanlı yapıtlarının onarımına önem veriyoruz. Bu alanda Makedon hükümetiyle aramızda olumlu ve yararlı bir işbirliği anlayışı bulunduğunu mutlulukla gözlemliyoruz. Türk kökenli Makedonya vatandaşları, ülkelerimiz arasında sağlam bir dostluk köprüsü oluşturmaktadır. Bu soydaşlarımızın MakedonyaÕnın siyasal yaşamına, kalkınmasına ve kültürel gelişmesine katkılarını kıvançla izliyoruz. " ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Cumhurbaşkanı Srvenkovski'nin ziyaretinin Türkiye ve Makedonya arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına inandıklarını bekledikleri söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious