Sezer, Vakıf Haftasını kutladı

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vakıf Haftasını kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vakıf Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Yasaların çizdiği sınırlar içinde hizmet veren vakıfların işleyişinde verimlilik ve sorumluluk ilkelerinden asla ödün verilmemesi” gerektiğini sildirdi.

Vakıfların kurumsal bir yardım anlayışının temsilcisi olduğuna dikkat çeken Sezer mesajında şunlara yer verdi:

“Vakıflar, üstlendikleri toplumsal sorumlulukların yanında çok yönlü çalışmalarıyla ülkemizin gelişmesine ve demokrasimizin ilerlemesine değerli katkılarda bulunmakta, birliğimizin güçlenmesine hizmet etmektedir.

Yaşamın barış ve kardeşlik temelinde biçimlenmesinde etkin rol oynayan vakıflar, yardımların, karşılık beklemeden ve ayrım gözetmeksizin dağılmasına aracılık etmekte, böylelikle yüce amaçlarını gerçekleştirmektedir.”

Vakıfların toplumdaki güçlü konumunu koruyabilmesi için , “Amaçlarından ve Cumhuriyet'in temel ilkelerinden sapmadan hizmetlerini yerine getirmesi” gerektiğini belirten Sezer, ayrıca gelir ve giderlerinin saydam bir anlayışla toplumla paylaşılması gerektiğini ifade etti.

Sezer şunları söyledi:

“Yasaların çizdiği sınırlar içinde hizmet veren vakıfların işleyişinde verimlilik ve sorumluluk ilkelerinden asla ödün verilmemelidir. Vakıfların çağdaş ölçütlerde çalışabilmesi için yasal düzenlemeler yapılırken ulusal yararlar gözetilmeli, Cumhuriyet'in kuruluşunda saptanan ve uluslararası antlaşmalarda kabul edilen gerçekler gözönünde bulundurulmalıdır.

Köklü vakıf geleneğinin yaşatılması amacıyla gerekli koşulların oluşturulması, kültürel mirasımızda seçkin yeri bulunan vakıf eserlerine sahip çıkılarak korunması ve geleceğe aktarılması Devlet ve toplum olarak önemli sorumluluklarımızdandır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious