Sezer: Asker üzerinden siyaset yapmak tehlikeli

Sezer: Asker üzerinden siyaset yapmak tehlikeli.8571
  • Giriş : 07.03.2008 / 16:31:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, askeri siyasetin içine çekmeye, asker üzerinden siyaset yapmaya kalkışmanın tehlikeli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, askeri siyasetin içine çekmeye, asker üzerinden siyaset yapmaya kalkışmanın hem tehlikeli olduğunu, hem de bunu yapanlara hayır getirmeyeceğini belirterek, ''Ama askerin de o polemiklerin içinde yer almaması için dikkatli olmasında büyük yarar var'' dedi.

Sezer, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay ve beraberindeki heyeti, parti genel merkezinde kabul etti. Kabulde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Sezer, ''Kara harekatı sonrası CHP ve MHP'nin Genelkurmay'a eleştirileri vardı? Genelkurmay'ın siyasi polemikler içinde yer alması... Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:

''Genelkurmay'ın siyasi polemikler içinde yer alması doğru değil. Genelkurmay bu konuda dikkatli olmalı. Ama aynı zamanda siyaset de çok dikkatli olmalı. Bizde siyaset sadece oy hesabına dayalı olarak yapılır hale geldi. Bu üzüntü verici. Geçmiş dönemde AK Parti'nin Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratmaya dönük girişimleri ve onlarla da bir mücadeleye de girmiş gibi gözükmesinin oy getirdiğini düşünmüş olmalı ki CHP ve MHP, bugün onlar da çok zor koşullarda bir kara harekatını gerçekleştiren askere saldırarak, yerel seçimler öncesi herhalde oylarını arttırmayı düşünüyorlar. Bunu hiç doğru bulmuyorum.''

''AK Parti Hükümeti'nin dış politikada, terörle mücadelede olağanüstü yanlışlıklar yaptığını, yapmaya devam ettiğini'' öne süren Sezer, ''Ama askerimiz de verilen görevi her zaman başarıyla yapmıştır. Askeri siyasetin içine çekmeye, asker üzerinden siyaset yapmaya kalkışmak hem tehlikeli, hem de bunu yapanlara hayır getirmez. Ama askerin de o polemiklerin içinde yer almaması için dikkatli olmasında büyük yarar var'' dedi.

Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatı ile ilgili bir eksikliği gördüğünü ifade eden Sezer, ''Bilgilendirme, halkla ilişkiler bu anlamda doğru yapılamadı. Askerimizin de bundan sonra bu konuya dikkat edeceğine inanıyorum'' diye konuştu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious