Sezer: Başörtüsü Türkiye gerçeği

Sezer: Başörtüsü Türkiye gerçeği.10135
  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

DSP lideri Zeki Sezer, Yılmaz Büyükerşen'i Başbakan olarak önerdiği formülü açıkladı ve CHP ile DSP tabanından anlayış istedi. Sezer, "Başörtüsü bir Türkiye gerçediğir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Zeki Sezer, önümüzdeki dönemde ihtiyacın solda partilerin birleşmesi değil güçbirliği yapması olduğunu dile getirdi. Böyle bir durumda uzlaşıldığı takdirde Yılmaz Büyükerşen'in başbakanlığını onaylayacağını belirten Sezer, 'CHP'nin tabanı beni, bizim tabanımız Baykal'ı kabul etmezse, Büyükerşen'in başbakanlığında anlaşılabilir, ben de partimin başında kalırım' dedi.

Karaoğlan’ın koltuğuna oturmak hiç kolay değildi. Orada kalmak da. Bir şansı vardı, göreve geldiğinde parti zaten sıfır noktasındaydı. Bir şanssızlığı vardı; çok büyük bir liderin koltuğunda otururken, O’nunla kıyaslanmak ve O’nun tarafından atanmış olması nedeniyle yıpratılmak. Sarıoğlan denilerek güç verilmek istense de, zaman durumu en iyi şekilde ortaya koyacaktı. Nitekim son anketlerde parti yükselmeye başladı. O’nun deyimi ile, “DSP’ye ve O’na karşı herkes ön yargısızdı”. Belki de en büyük zenginliği buydu. Bülent Ecevit’in ölümünden sonra ise, en çok tartışılan konu solda birlik oldu. Yıllardır bir türlü yapılamayan bu kez yapılabilir mi? Son dönemde bazı yazarların önerdiği gibi, sol bir Willy Brand etrafından toplanabilir mi? DSP yine Rahşan Ecevit’in gölgesinde mi kalacak?Türkiye'de hep sağda ve solda birleşmeden söz edilir ama hep çatı kavgası olmuştur Türkiye siyasetinde herkes benim çatım altında olsun diye bir yaklaşım içindedir. Böyle bir şeyin ortaya konması halinde, Sayın Cumhurbaşkanın niyetini henüz bilmiyoruz ama "ben varım" dediği takdirde DSP'nin tavrı ne olur?

Onu o gün konuşmak lazım. Onu bilmiyoruz ama solda birleşme konusu yanlış zeminlerde tartışılıyor diye düşünüyorum ben. Bir kere CHP'ye oy verip DSP'ye oy vermeyen kesimler var. Bunu biliyoruz. DSP'ye oy verebilecek olup CHP'ye kesinlikle oy vermeyecek kesimler de var. Öyleyse ille de birleşme, birbirinin içinde ya da bir şekilde birilerini yok etme yerine, güç birliğini öne almak lazım. Bakınız SHP ile CHP birleşti; hem teker teker aldıkları oyları alamadılar, hem de birleşme olmadı yeni ayrışmalar oldu. Türkiye'ye dönük büyük tehditler var bu tehditleri ortadan kaldıracak bir güçlü yapıya ihtiyaç var. Onun için de güç birliğinin hayata geçirilmesi doğru olur. Ama ne yazık ki çok açık söylemeliyim, bugüne kadar CHP'nin tavrı, “Birlik mirlik istemem, herkes kapansın. Anahtarını alsın gelsin” Bu çok itici. Ben bugüne kadar da CHP ile kavga etmemek için bu kadarını bile söylememiştim. Ama şimdi görülüyor ki, “Artık Ecevit de yok, biz DSP'yi çok kolay yok ederiz” psikolojisine kapılmışlar. Yok oluşlarının başlangıcı olur bu diye düşünüyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious