Sezer' den ilginç 23 Nisan mesajı

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Sezer, görev süresinin dolmasına kısa bir süre kala yayınladığı 23 Nisan mesajında, hem çocuklara, hem de TBMM üyelerine önemli mesaj verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görev süresinin dolmasına kısa bir süre kala yayınladığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, hem çocuklara, hem de TBMM üyelerine önemli mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yayınladığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında TBMM'nin bugün de Atatürk'ün yüce kişiliğine ve devrimlerine layık olduğunu kanıtlamak zorunda olduğunun altını çizdi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Anadolu’da başlatılan hareketin ulusun büyük özverisine dayandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında daha sonra özetle şunları söyledi:

"TBMM’nin açılması, Türk ulusunu aydınlığa çıkaran süreçteki çok önemli bir kilometre taşıdır. TBMM, yüce Cumhurbaşkanı Sezer'in
23 Nisan mesajının tam metni

Önder’in düşüncelerinde olgunlaştırdığı yönetim biçiminin yaşama geçirilmesi amacıyla atılan ileri görüşlü adımlardan biridir. Bu yönüyle 23 Nisan tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunun da habercisidir. 23 Nisan, ulus istencini üstün kılan, laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyet rejimini getiren günü simgelemektedir."

Sezer, Atatürk’ün egemenliğin kişilere ya da sınıflara değil, Türk ulusuna ilişkin olduğu ilkesini, yeni Türk devletinin kuruluş felsefesine yerleştirdiğini, tek başına bu adımın bile, Atatürk’ün büyüklüğünü anlatmaya yetecek nitelikte olduğunu belirtti.

"TBMM ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR"

Sezer, ulusal egemenlik kavramına da vurgu yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı seçme aşamasındaki TBMM için şu değerlendirmeleri yaptı:

"TBMM, üstlendiği tarihsel görevle, parlamenter demokratik rejimin en güzel örneklerinden birini vermiştir. Meclisimiz, Yüce Atatürk’ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşını yürütmüş, Cumhuriyet’i kurmuş, devrimlerin altyapısını oluşturmuş, Atatürk Cumhuriyeti’nin değiştirilemez nitelikleriyle sonsuza kadar yaşatılması, demokrasinin güçlendirilmesi, rejimin özünden sapma olmaksızın kurum ve kurallarıyla işlemesi, insanımızın hak ve özgürlüklerine kavuşarak onurlu bir yaşam sürmesi yönünde önemli hizmetlerde bulunmuştur. Lâik ve demokratik rejimimizin temel kurumu TBMM, açıldığı günden bu yana tarihsel sorumluluk üstlenmiş, varlığı ve en güç anlarda aldığı kararlarla umut ve güç kaynağı olmuş, geleceğimizi aydınlatmıştır.

Yüce Atatürk’ün anlatımıyla TBMM, ‘Türk milletinin asırlar süren aramalarının özeti ve onun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir timsali’ olmuştur. Ve yine O’nun anlatımıyla "Türk milleti mukadderatını Büyük Millet Meclisinin kifayetli ve vatanperver eline tevdi ettiği günden itibaren karanlıkları sıyırıp kaldırmış ve ümitle istikbale yönelmiştir. Bugün de, TBMM, O’nun yüce kişiliğine ve devrimlerine layık olduğunu kanıtlamak zorundadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious