Sezer döneminden notlar!

Sezer döneminden notlar!.8939
  • Giriş : 04.08.2007 / 14:01:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 20:17:43

Görevi bırakacak olan Cumhurbaşkanı Sezer döneminden bazı notlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görevi bırakmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bir çok şeyin yanında aldığı tasarruf tedbirleri ile dönemine damgasını vurdu. İşte bu yüzden olsa gerek onu en çok Hazine sevdi... 7 yılda Köşk bütçesinden 46 milyon YTL artırıp Hazineye iade etti...

DANIŞMAN SALTANATINI BİTİRDİ

Göreve geldiğinde ilk işi, selefi Süleyman Demirel dönemindeki personeli azaltmak oldu. 40 civarındaki başdanışmandan sadece 4’ünün kalmasını istedi. Garson, aşçı, temizlikçi, büro görevlisi gibi personel sayısını minimuma indirdi.

HİÇ KIRMIZIDA GEÇMEDİ

Trafikte kendisine güvenlik nedeniyle tanınan "geçiş üstünlüğü" hakkını hiç kullanmadı, her kırmızı ışıkta diğer araçlarla birlikte, yeşil ışığın yanmasını bekledi.

HİÇ TATİL YAPMADI
Özal döneminde Cumhurbaşkanlığı kullanımına tahsis edilen Okluk Koyu’ndaki yazlık köşke hiç gitmedi. Yaz dönemi çalışmalarını kısa süreli olarak Atatürk döneminden kalma İstanbul’daki Huber Köşkü’nde sürdürdüğü sayılmazsa, görev süresince hiç tatile çıkmadı. Bir kez Huber Köşkü’nde şortla yürürken görüntülenebildi.

HİÇ ÖZEL RÖPORTAJ VERMEDİ
Karşılama ve uğurlama törenlerini minimuma indirdi, resmi yemekler dışında Köşk’te hiç davet vermedi; eski cumhurbaşkanlarının iftar yemeği davetini hiç uygulamadı. Resmi davetlerde konuklara yerli marka şarap ikram ettirdi. Görev süresince hiçbir gazeteciye özel röportaj vermedi.

PAMUK'U KUTLAMADI

Yazar Orhan Pamuk’u, dünyanın en önemli ödüllerinden Nobel ödülü almasına rağmen kutlamadı.

TASARRUF'UN KRALINI YAPTI

Ortalama 6.5 milyon YTL civarındaki yıllık tasarruf rakamı 2007’de aynen gerçekleşirse 7 yıllık toplam tasarruf 46 milyon YTL’yi geçecek. Sezer 7 yılı geçen görev süresinde neredeyse toplam 1.5 yıllık ödeneğini Maliye’ye iade etmiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious