Sezer: Fındık fiyatları 7 YTL olmalı

Sezer: Fındık fiyatları 7 YTL olmalı.12452
  • Giriş : 22.08.2008 / 12:17:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, fındık fiyatının bir an önce açıklanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AKP iktidarının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fındık üreticisini perişan etmemesini ve bir an önce fındık fiyatını açıklamasını istedi. Sezer, fındık fiyatının en az 7 YTL olması gerektiğini söyledi.

Sezer, fındık fiyatlarıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı ve Hükümet'e seslendi. Fındığın, Karadeniz bölgesinde sosyo-ekonomik yapının temelini oluşturduğunu ifade eden Sezer, bu bölgede yaşayan 10 milyona yakın insanın temel geçim kaynağının fındık olduğunu kaydetti. Sezer, “Türk fındığı aynı zamanda, dünya piyasalarında önemli ölçüde rekabet gücüne sahip olduğumuz bir tarımsal üründür” dedi.

Son 6 yılda Hükümetin Türk tarımını çökerttiğini ileri süren DSP Lideri Sezer, “Hükümet, her alanda sergilediği kötü yönetim anlayışına paralel olarak, fındık üreticimizin taleplerini de umursamıyor bile. Hükümet, geçen yıl fındık fiyatını 11 Temmuz'da açıklamıştı. Çünkü geçen yıl Hükümet, genel seçim öncesi fındığa 5 YTL fiyat vererek oy toplamayı amaçlamıştı” dedi. Sezer açıklamasında şunları söyledi:

“TMO, 15 ila 20 Ağustos tarihleri arasında 2008 alım fiyatlarını açıklayacağını bildirdi. Ancak Ağustos ayı bitiyor, hala Hükümet'ten ses seda yok. AKP'nin umurunda mı veya haberi var mı bilinmiyor ama bahçelerinde fındık hasadı ile uğraşan üreticilerimiz, açıklanacak fındık fiyatını dört gözle bekliyor. 2008 ürünü pazara inmesine rağmen, yeni sezonda yaşanacak olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek fındık politikası ve stratejisi belirlenmemiş ve açıklanmamıştır. Bu durum, hem, piyasadaki belirsizliği artırmakta, hem de üreticilerimiz ve piyasa aktörleri açısından derin endişe kaynağı olmaktadır.

Fındık piyasasının ana belirleyicisi FİSKOBİRLİK iken gerçekleşen fiyatlar, üretici tarafından daha isabetli karşılanmaktaydı. Her fırsatta ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu savunan Sayın Başbakan, geçen yıla göre azotlu gübrenin yüzde 80, verim gübresinin yüzde 200 arttığını değerlendirerek ve üreticinin beklentilerini göz önüne alarak, 2008 ürünü fındık fiyatını 7 YTL'den az olmamak üzere derhal açıklamalıdır. Hükümet'in, beceriksizliklerine bahane aramak uğruna, fındık üreticisini ve piyasayı daha fazla perişan etmeye hakkı yoktur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*