Sezer giderayak çalımını attı

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer görev süresinin bitimine aylar kala Çankaya Köşkü’nün en kritik görevlerinden biri için sürpriz atama kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce "Yeni bir isim olmayacak ve yeni Cumhurbaşkanı beklenecek" haberlerine rağmen Tokyo Büyükelçiliği’ne atanan Sermet Atacanlı’nın yerine Köşk Dış Politika Başdanışmanlığı ve Özel Kalem Müdürlüğü’ne Zergun Korutürk’ün getirilmesi kararlaştırıldı. Eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün oğlu Büyükelçi Selah Korutürk’ün eşi olan Zergun Korutürk Lizbon Büyükelçiliği görevinden sonra merkeze atanmıştı.

MİT İÇİN ADI GEÇMİŞTİ

2003’te daha önce de görev yaptığı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı için adı üzerinde ciddi olarak düşünülen Korutürk’ün son dönemde MGK Genel Sekreterliği için de ismi geçmişti. Köşk’ün, Dışişleri, Genelkurmay ve MİT gibi devletin hassas kurumlarıyla doğrudan ilişkisini sağlayan görev aynı zamanda hayati dış politika kararlarının alınmasında cumhurbaşkanının en yakınındaki konum olarak kabul ediliyor. Görevinde en az iki yıl kalması beklenen Korutürk’ün mayısta seçilecek yeni cumhurbaşkanının hem sağ kolu, hem de sözcüsü olması bekleniyor.

İLK KADIN BÜYÜKELÇİ

Zergun Korutürk, bu görevde bulunan ilk kadın büyükelçi olacak. Eşi Selah Korutürk halen Dışişleri Bakanlığı’nda AB Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Fahri Korutürk’ün Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan diğer oğlu Osman Korutürk ise halen Paris Büyükelçisi. Atacanlı’nın ise ay sonunda Tokyo’da olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious