Sezer ile Gül arasında veto gerginliği

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Sezer, atama krizinden sonra Dışişleri Bakanı Gül ile ilk kez dün biraraya geldi ve bakın ikili arasında neler yaşandı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanlığı’na atanacak 5 müsteşar yardımcısını veto etmişti... Sezer, atama krizinden sonra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ilk kez dün bir araya geldi. Ancak Köşk’teki görüşmeye Sezer’den veto yiyen, Ortadoğu’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu’nun katılmaması dikkat çekti. Diğer temaslara katılan Sinirlioğlu’nun yalnızca Köşk’e gelmediği belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Ankara ziyaretinde heyetine Dışişleri Bakanını dahil etmesi nedeniyle, uzun zamandır Köşk’e çıkmayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise Köşk’teydi. Sezer’in başkanlık ettiği Türk heyetinde yer alan Gül, Sezer’e Türk heyeti hakkında bilgi verdi. Ancak ikilinin arasındaki soğukluk dikkat çekti. Diplomatik kaynaklar Gül’ün konuşmasını “Heyetimiz bu kadar” sözleriyle tamamladığını belirtti. Sezer’in ise sözlerini tamamladığında dahi Gül’e yanıt vermekten kaçındığı gözlendi.

Sezer’den Gül’e sert ifade
Bir ara Gül, Sezer’in kulağına eğilerek, konuştu. Sezer, Gül’ün anlattıklarını dinlerken yorum yapmak yerine sert bir yüz ifadesi takınmayı tercih etti. Gül konuşmasını tamamlayınca da, kendisine yanıt vermedi. Heyette, normal koşullarda olması gereken Ortadoğu’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı vekili Feridun Sinirlioğlu yoktu. Diplomatlar, Gül’ün sözleriyle Sezer’e, isim vermeden Sinirlioğlu’nun görüşmelerde olmamasına “atıf yaptığına” dikkat çekti. Feridun Sinirlioğlu, resmen atanamaması nedeniyle şu anda Dışişleri Bakanlığı’nda “Bakan Özel Müşaviri” kadrosunda yer alıyor. Sinirlioğlu vekalet ettiği “Müsteşar Yardımcılığı” görevinde Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika’yla tüm ilişkilerden sorumlu.

Hüsnü Mübarek 4 Cumhurbaşkanı eskitti
Enver Sedat’ın suikastla ölmesinin ardından 1981’den bu yana Mısır’ın Devlet Başkanlığı’nı yürüten 79 yaşındaki Hüsnü Mübarek, Ortadoğu’da en uzun süre bu görevi yürüten politikacılardan biri. 1987, 1993, 1999 ve 2005’te yapılan seçimlerde koltuğunu kaybetmeyen Mübarek, 6 yıl daha Mısır’ı yönetecek. Devlet Başkanı’nın görevi bırakmasından sonra yerine veliahtı olarak görülen oğlu Cemal’in geçmesi bekleniyor. Koltuğunda oturduğu sürece Türkiye’de 4 Cumhurbaşkanı eskiten Hüsnü Mübarek’in Ankara ziyareti Cumhurbaşkanı Sezer’e veda niteliği de taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious