Sezer Irak için ortak tavır istedi

Sezer Irak için ortak tavır istedi.23463
  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, TBMM Genel Kurulu'nda Salı günü yapılacak genel görüşmenin ardından Irak konusunda ortak bir karar metni yayınlanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, Irak ve Kerkük konusunun derinliği olmayan bir yaklaşımla, ciddi öneriler getirilmeden ve daha çok bir iç politika malzemesi olarak ele alındığını savundu.

Bu durumun dün Meclis'te yapılan tartışmalarda bir kez daha görüldüğünü belirten Sezer, şunları kaydetti: ''Oysa, konunun Meclis'e gelmiş olması önemli bir fırsattır. Bu fırsat, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu bu sıkıntıyı nasıl atlatabileceğine ilişkin en fazla yararı sağlayacak biçimde değerlendirilmelidir. Meclis'in sesi, Türkiye'nin birlik, bütünlük ve kararlılık içinde olduğunu tüm dünyaya ilan edecek şekilde yükselmelidir. Önümüzdeki Salı günü gizli oturumda yapılacak olan genel görüşmenin sonunda, Irak konusunda Meclis ortak bir karar metni yayımlamalıdır.''

Metnin hazırlanması için şimdiden TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinden bir komisyon oluşturulabileceğini kaydeden Sezer, karar metninde Irak ve Kerkük konusunda iktidarıyla, muhalefetiyle Türkiye'nin ortak bir tutum ve kararlılık içinde olduğunun vurgulanması gerektiğini belirtti.

Sezer, metnin içeriğiyle ilgili şu önerilerde bulundu: ''Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına, Irak'ta etnik ayrımcılığa ve mezhep ayrımcılığına son verilmesine, Kerkük'ün tüm etnik grupların birlikte barış içinde yaşayacağı özel statülü bir yönetime kavuşturulmasına, Kerkük'teki doğal zenginliklerin tüm Iraklılara ait olduğu gerçeğine ve Kuzey Irak'taki PKK varlığının temizlenmesine verilen önem üzerinde durulmalıdır. Bu amaçların gerçekleşmesi için Türkiye'nin barışçı yolları önde tuttuğu, ama gerektiğinde her türlü yol ve yöntemin kullanılmasından çekinilmeyeceği açık ve net bir biçimde ortaya konmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious