Sezer kabineyi onaylamadı, TBMM'de planlar değişti

  • Giriş : 17.08.2007 / 14:40:00
  • Güncelleme : 17.08.2007 / 14:57:56

TBMM önümüzdeki haftaya, 11. cumhurbaşkanını seçmek için ilk turu yaparak başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yeni kabinenin yeni cumhurbaşkanına sunulmasını istemesi nedeniyle, 28 Ağustos'a kadar hem cumhurbaşkanını seçmesi hem de yeni hükümetin kurulmasıyla ilgili süreci tamamlaması beklenen TBMM'de planlar değişti. Yeni tabloya göre, eylül başında tatile çıkmayı bekleyen milletvekillerine, bir haftalık yeni bir mesai daha göründü.
TBMM önümüzdeki haftaya, 11. cumhurbaşkanını seçmek için ilk turu yaparak başlayacak. 20 Ağustos'ta yapılacak ilk turdan sonuç çıkmazsa ikinci tur 24 Ağustos'ta, sonuç alınmazsa cumhurbaşkanının seçilmesine kesin gözüyle bakılan 3. tur 28 Ağustos'ta yapılacak. Bu durumda yeni Cumhurbaşkanı ancak ağustosun son günlerinde koltuğuna oturabilecek.
Kabine kısa sürede kendisine sunulursa, sunulduğu günden sonraki ilk TBMM Genel Kurulu birleşiminde kabine listesine ve onaya ilişkin cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunacak. Aynı zamanda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hükümet programını ne zaman Genel Kurul'a sunabileceği sorulacak.
Bu noktada Erdoğan'ın vereceği tarih, hükümet programı üzerinde görüşmeler ve güvenoylaması takvimi açısından da belirleyici olacak. Kabine onaylandıktan sonra, bir hafta içinde hükümet programının Meclis'e sunulması gerektiği için, Erdoğan da buna uygun bir tarih bildirecek ve sunumu yapacak.
Bu çerçevede, Erdoğan kabine listesini Genel Kurul'a sunduktan iki tam gün sonra, hükümet programı üzerinde görüşmeler yapılacak. Güvenoylaması, bir tam gün sonra gerçekleşecek.

Tatil bekleyecek
Böylece cumhurbaşkanının seçilmesine kesin gözüyle bakılan 28 Ağustos'tan sonra anayasal süreler içinde hızlı bir takvim işletilirse eylülün ilk haftasında hükümetin güvenoyu almasıyla noktalanacak süreç tamamlanmış olabilecek.
Bu durumda da, ekimde yeni yasama yılı açılmadan, hem yazı seçim medanlarında geçiren milletvekillerinin dinlenmesi hem de yeni milletvekillerinin Ankara'ya yerleşmesi için eylülle birlikte başlaması beklenen tatil de, en az bir hafta ertelenmiş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious