Sezer: Kazalar kötü yollardan

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, trafikteki kayıpların büyük bölümünün “ucuz ve kalitesiz” yolların eseri olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer, yaptığı açıklamada bayram ve yılbaşı tatilinde 70 kadar vatandaşın trafik kazalarında yaşamını kaybettiğini söyledi.
Kara yollarında önemli eksiklikler ve hatalar olduğunu belirten Sezer, “Örnek olarak, yollarımızın büyük bölümünde çizgi bulunmuyor; eskimiş, görünmez olmuş çizgiler yenilenmiyor. Oysa, kazaların önlenmesi bakımından yol çizgisi yaşamsal bir öneme sahip bulunmaktadır. Kimi yollarda çizgi bulunsa bile, yol onu tutacak kalitede değil” dedi.
Özellikle AKP İktidarı döneminde, bir an önce başarılı gözükme hırsı ile yeterli plânlama yapılmadan, kaynak bulunmadan, yandaş kayırmacılığı anlayışı içinde bir yatırım aceleciliğine girildiğini savunan Sezer, şöyle dedi:
“Buna AKP’nin “Ben Türkiye’yi İstanbul Belediyesi kadrolarıyla veya uzmanlığına, liyakatine bakmaksızın belli görüşteki insanlarla yönetirim” anlayışı da eklendi. Bu durum kaynak israfına, hizmetlerde sağlıksızlığa, kalitesizliğe, aksaklıklara ve kazalara neden olmaktadır. Bu yaklaşımla AKP, ucuz ve kalitesiz yollar yaptı. Bugün trafikteki kayıpların önemli bir bölümü ucuz ve kalitesiz yolların eseridir. Aynı aceleciliğin sonucunu demir yollarında yaşadık ve çok sayıda vatandaşımızı yitirdiğimiz Pamukova tren kazası meydana geldi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious