Sezer: ''Lafla peynir gemisi yürümez''

Sezer: ''Lafla peynir gemisi yürümez''.9630
  • Giriş : 22.03.2009 / 22:12:00

Uşak'ta konuşan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Türkiye her geçen gün yoksullaşıyor, Baykal ile Erdoğan kayıkçı kavgasına tutuşmuş'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zeki Sezer, partisince Uşak İstasyon Alanı'nda düzenlenen mitingde, Türkiye'yi il il, ilçe ilçe, köy köy dolaştığını ve bu gezileri sırasında Türkiye'nin her geçen gün yoksullaştığını gözlemlediğini söyledi.

Uşak programına 3 saat gecikmeli gelebildiklerini, bunun Kütahya'dan gelirken köylülerin sorunlarını aktarmak üzere yollarını kesmelerinden kaynaklandığını anlatan Sezer, şöyle konuştu:

''Türkiye her geçen gün yoksullaşıyor, Baykal ile Erdoğan kayıkçı kavgasına tutuşmuş. Türkiye yoksullaşıyor, açlığa mahkum ediliyor. Büyük sıkıntı yaşıyoruz. Herkes borçlu. Kredisinin faizini bile ödemeyen esnaf perişan. Esnaf kalmadı piyasada. Çünkü millet tümüyle yoksulluğa mahkum edildi. Alışveriş yapacak para kalmadı kimsede. Halkımızın yarısı işsiz. İşsizlik belimizi büktü. Bugün bizi yönetenler, işsizliğe mahkum edenler, işsizlik kaderiniz diyor. İşsizlik kaderimiz değil, yoksulluk hiç değil. Ülkemizin kaynakları var ama bunları görmüyorlar, görmek istemiyorlar. Erdoğan ve Baykal milletin enerjisini tüketiyorlar. Biz ise enerjimizle ve gücümüzle buradayız.''

Ekonomik krizi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın göremediğini savunan Sezer, şöyle devam etti:

''Bunu görmeyen, burnunun ucunu bile görmeyen bir başbakan var. Lafla peynir gemisi yürümez, lafla ekmek teknesi yürümez. Başbakan, milleti tehdit ederek oy istiyor. Lafla peynir gemisi yürütmeye çalışan başbakan, oğlunun gemisini ucuz mazotla yürütüyor. Ucuz mazotun esirgendiği çiftçi perişan. Çiftçi, 6 yıl önceki fiyatlarla ürününü satamıyor. Maliyet üç katına çıktı. İşsizlik her geçen gün artıyor, fabrikalar kapanıyor. Başbakan'a 'tedbir al' diyoruz. Başbakan, 'Türkiye büyüyor' diyor. Türkiye büyümüyor. Başbakan'ın yandaşları, çoluk çocuğu büyüyor. Sıfır vergili pırlanta dükkanlarında pırlanta satarak zenginliklerine zenginlik katıyorlar.''

''ÖTV İNDİRİMİNİN HALKA GETİRİSİ YOK''

Hükümetin ekonomik kriz ve işsizlik sorununa karşı uygulamaya koyduğu önlemlerin yarar getirmediğini öne süren Sezer, beyaz eşya ve otomobil satışında getirilen ÖTV indirimini eleştirdi.

Sezer, yapılan ÖTV indiriminin parası olanın işine geldiğini, oysa ulusun ekmek alacak parası olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Şimdi gidip hepimiz otomobil mi alacağız? Milletin ekmek alacak parası yok. Başbakan, otomobilin vergisini düşürüyor. 'Ekmek yoksa pasta yiyin' diyor. Paran varsa harca. Paketinin size faydası var mı? Bunlar fildişi kulelerde, özel uçaklarla seçim mitingi düzenlemekten başka birşey yapamaz. Ekonomi iyiye gidiyormuş. Yalanın batsın Tayyip, atma Recep, din kardeşiyiz. Ekonomi iyiye gidiyor olsa bu millet niye 'yandım Allah' diye feryat etsin. Tamamıyla, tümüyle dışa bağımlı bir ekonomik sistem var. İş lazım, üretmek lazım, milleti kalkındırmak lazım.''

''MİLLET BAYKAL'A İKTİDAR VERMEYECEK''

''Ülkenin durumu bu haldeyken Başbakan Erdoğan sürekli olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a laf yetiştirmekle meşgul'' diyen Sezer, ''Çünkü Baykal varsa, millet Baykal'a oy vermez. Baykal'ı millet iktidar yapmaz. Bunlar birbirlerini destekliyorlar, birbirlerini ayakta tutuyorlar'' dedi.

''Her iki liderden de kurtulmanın zamanının geldiğini'' savunan Sezer, şunları kaydetti:

''Baykal'ın da Erdoğan'ın da millete yaptıkları yeter artık. Erdoğan milleti yoksulluğa itiyor, hizipçi Baykal da oturduğu yerden milletin, ülkenin ve solun önünü tıkıyor yıllardır. Hepimizin enerjisini tüketiyorlar. Bunları boşa çıkarmak, 'Haydi size güle güle' demek gerekiyor. 'Erdoğan ile Baykal elele, haydi size güle güle' demek lazım. Bizler bu kayıkçı kavgasının Türkiye'ye fayda getirmeyeceğini söylüyoruz. Bize cumhuriyetimizi Baykal öğretemez. Baykal, kara çarşafa rozet takıp inanç sömürücüleri arasına katıldı. Bu millet inancını bilir, kökenini bilir. Bizim inancımızı bunlardan öğrenecek halimiz yok.''

Sezer, yerel seçimlerden partisinin güçlenerek çıkacağını, seçimlerden sonra Türkiye'de yeni bir dönem başlayacağını söyledi.

Seçim çalışmalarını yansıtmadıkları gerekçesiyle basını da eleştiren Sezer, ''Onlar bizi göstermiyor ama biz halkla buluşuyoruz. Göstermesinler. Seçimlerden sonra ne yapacaklar? Bizim de hesabımız var. Bizim hesabımız işsizliğin önlenmesi, bizim kavgamız hizmet'' diye konuştu.

Sezer, konuşmasının sonunda partisinin Uşak'taki belediye başkan adaylarını tanıtarak, onlarla halkı selamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*