Sezer mesaj bile göndermedi

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yedi yıl aradan sonra toplanan ve döneminde ilk kez düzenlenen 17. Milli Eğitim Şûrası’nı protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hazırlık raporlarından, "sınav sistemi" adı altında imam-hatiplilerin üniversiteye girişte karşılaştıkları katsayı sorununun gündeme getirileceği belli olan Şûra’ya davet edildiği halde katılmayan Sezer, mesaj da göndermedi. Açılışında Başbakan ve TBMM Başkanının mesajları okundu. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Sezer’in mesaj bile göndermemesine ilişkin sorulara "Yorum yapmak durumunda değilim, davetiyemizi gönderdik. Takdir kendisine aittir" yanıtını verdi.

Şûra’nın açılış konuşmasını yapan Çelik, hazırlık raporlarında yer alan "imam hatiplerin katsayı sorunu, seçmeli Kuran dersi konulması" gibi önerileri savunarak, "Şûraya sunulan teklifler rahatsız edici, aykırı görüşler olabilir. İnsanların bu düşüncelerini ifade etmesine engel olmamalıyız. Fikirlerin çatışmasından gerçek dediğimiz şimşek doğar" dedi. "Değişmeyenler, ölüler ve delilerdir" diyen Çelik şöyle devam etti: "Peşin hükümlerden sıyrılarak, yapan siyasinin kim olduğuna, partisine, zihniyetine, hayatını tanzim etme biçimine değil yaptıklarına bakarak değerlendirmeler yaparsak önemli işler yapmış olacağız"

Ata’ya gittiler

MİLLİ Eğitim Şurası üyeleri dün Anıtkabir’i ziyaret etti. Cumhuriyet’in ilk öğretmenlerinden Refet Angın da ziyaretçiler arasındaydı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious