Sezer MGK'ya bugün yine son kez başkanlık edecek

  • Giriş : 21.08.2007 / 10:08:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:18:59

Sezer 2 ay önce yapılan MGK toplantısında üyelere veda edip, yemek vermişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer MGK'ya bugün yine son kez başkanlık edecek. İki kuvvet komutanı da veda edecek.

Milli Güvenlik Kurulu'nun bugün yapacağı olağan toplantı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlık ettiği son MGK toplantısı olacak. Hava ve Deniz Kuvvet Komutanları'nın da son kez katılacağı toplantıya, Abdullah Gül de Dışişleri Bakanı sıfatıyla son kez katılacak. Bu toplantının bir başka özelliği ise Genel Sekreteri olmadan toplanacak olması. Toplantının ana gündem maddesi ise Irak'la imzalanacak olan 'güvenlik anlaşması' olacak.

SEZER İÇİN İKİNCİ 'SON'

Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanının halen seçilememiş olması nedeniyle, bugünkü MGK toplantısı Sezer için ikinci kez 'son MGK' özelliğini taşıyor. Normal koşullarda, yeni Cumhurbaşkanı'nın 16 Nisan'da başlayan süreçle seçilmesi ve Sezer'in görev süresinin 16 Mayıs'ta sona ermesi gerekiyordu. Hatta bu nedenle, bir önceki MGK toplantısı, beklenildiği gibi Mayıs'ın 2'inci haftası değil, 16 Nisan seçim süreci öncesine gelmesi için, 10 Nisan günü yapılmıştı.

YENİSİ İKİ AY SONRA

Sezer, 10 Nisan tarihli MGK toplantısının, kendisinin son MGK toplantısı olacağı düşüncesiyle veda konuşması yapmış, veda yemeği vermişti. Ancak Sezer görev süresi uzayınca 20 Haziran 2007'de yapılan MGK'ya da başkanlık etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye, Sezer'in özel bir konuşma yapması veya veda yemeği vermesi beklenmiyor. MGK toplantıları, 2 ayda bir yapılmalası nedeniyle, Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı Ekim ayında yapılması beklenilen bir sonraki MGK'ya başkanlık edecek.

İKİ KOMUTAN İÇİN DE SON

Diğer yandan, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu da, bu ay içinde yapılan Yüksek Askeri Şura sonrası devir teslim töreni henüz yapılmadığı için, MGK'da son kez yer alacak. 30 Ağustos günü yapılacak görev teslim töreninin ardından, bir sonraki MGK toplantısında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nı, Orgeneral Aydemir Babaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nı ise Oramiral Metin Ataç temsil edecek.

GENEL SEKRETERSİZ MGK

Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Sezer'in, hükümetin sunduğu hiçbir adaya onay vermemesi nedeniyle, bugünkü toplantı MGK Genel Sekreteri olmadan gerçekleşecek. Son 3 MGK toplantısına yeni MGK genel sekreteri üzerinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle Londra Büyükelçiliği görevine atanan Yiğit Alpagon, uzatmalı genel sekreter olarak katılmıştı. Bugünkü toplantıda ise, MGK Genel Sekreterliği görevini, MGK Genel Sekreter Yardımcısı Tümgeneral Orhan Akbaş vekaleten gerçekleştirecek. Böylece, MGK Genel Sekreterliği, 4 yıl aradan sonra, vekaleten de olsa yeniden sivilden, askere geçmiş olacak.

ANA GÜNDEM IRAK

Toplantının ana gündem maddesini, PKK terörü ile mücadele oluşturacak. Irak ile Türkiye arasında gelecek ay imzalanması beklenen 'güvenlik anlaşmasında' Ankara'nın istediği 'sıcak takip', 'teröristlerin iadesi' gibi maddelerin yer alması için izlenecek yol belirlenecek.

Bir sonraki başkan Gül

Cumhurbaşkanı Sezer son kez MGK'ya başkanlık ederken, Abdullah Gül de son kez Dışişleri Bakanı olarak MGK'ya katılıyor. İki ay sonra yapılacak MGK'da ise toplantıya Cumhurbaşkanı sıfatıyla Gül'ün başkanlık etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi asıl takviminde yapılmış olsaydı Gül bugün MGK'ya ikinci kez başkanlık edecekti.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious