Sezer neden geri döndü dersiniz?

Sezer neden geri döndü dersiniz?.9374
  • Giriş : 15.05.2009 / 08:29:00
  • Güncelleme : 15.05.2009 / 08:33:17

DSP genel başkanlığından istifa eden Zeki Sezer, Ergenekon endişeleri üzerine geri döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pazar günkü kurultayda aday olacağını açıklayan Sezer, 'partiyi başka yerlere taşıma girişimlerine' izin vermeyeceğini belirtti. DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız ve 55 il başkanı ise Sezer'e destek bildirisi yayınladı.

Zeki Sezer, kurultayda Rahşan Ecevit destekli Alemdar Yalçın'ın yanı sıra Masum Türker ve Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ile yarışacak. Sezer'in kararını değiştirmesinde, Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan Tuncay Özkan'a yakın isimlerden Alemdar Yalçın'ın adaylığının büyük rol oynadığı belirtiliyor. Yalçın'ın adaylığı partiyi karıştırmıştı. Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, merhum Bülent Ecevit'e yönelik operasyonu hatırlatarak, "Biz Ergenekon mağduru bir partiyiz. Şimdi Ergenekon'un uzantıları partiyi ele geçirmeye çalışıyor. DSP'nin duyarlı delegeleri buna izin vermez." ifadelerini kullanmıştı.

Yerel seçimlerde umduklarını bulamayan partilerden DSP'de de DP'ye benzer bir süreç yaşanıyor. İki partinin genel başkanları 'başarısız' olduklarını öne sürerek, partiyi olağanüstü kurultaya götürme kararı aldı. Ancak parti dışından bazı isimlerin 'genel başkan adayı' olarak ortaya çıkması, DP ve DSP'nin eski liderlerinin geri adım atmasına sebep oldu. DP lideri Süleyman Soylu'nun ardından DSP lideri Zeki Sezer de 'yeniden genel başkanlık' için aday olduğunu açıkladı. Uzun süredir tabandan büyük bir baskıyla karşılaştığını belirten Sezer, bu süreçte 'bazı çevrelerin partiyi başka yerlere taşıma girişimi'ne de şahit olduğunu kaydetti. Bu yüzden kararını değiştirdiğini vurgulayan Sezer, adaylığını, "Örgütten gelen taleplere kayıtsız kalamam. Pazar günü, örgütlerin çağrısı üzerine adayım." sözleriyle ilan etti. Bu karar, partinin birçok teşkilatında sevinçle karşılandı. Bir süre önce genel sekreterlik görevinden istifa eden İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, 55 il başkanıyla birlikte Sezer'e destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*