Sezer neden tören istemedi?

Sezer neden tören istemedi?.8939
  • Giriş : 23.08.2007 / 17:28:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Köşk'e törensiz veda etmek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu talebini Başbakan Erdoğan'a ileten Cumhurbaşkanı Sezer, "devir teslim sırasında tören istemiyorum" dedi.

Ancak aynı Sezer, 16 Mayıs 2000 yılında görevi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den devralırken görkemli bir tören yapılmasına itiraz etmemişti.

Köşk için geri sayım başladı. Abdullah Gül'ün 28 Ağustos'taki 3.turda seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Devir teslim töreni ise 29 Ağustos'ta gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Sezer, devir teslim sırasında resmi bir tören yapılmasını istemiyor. Bu talebini Başbakan Erdoğan'a son Köşk ziyareti sırasında ileten Sezer, "resmi tören istemiyorum, sade bir devir teslim yapalım" dedi. AK Parti, MYK toplantısının ana gündem maddelerinden biri, Sezer'in önerisiydi.
Görevini 11.Cumhurbaşkanına devrederken tören istemeyen Sezer, 16 Mayıs 2000 yılında yapılan devir-teslim törenine ise itiraz etmemişti. 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, halefini köşkün kapısında karşılamış, 10.cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tören kıtasını selefiyle birlikte selamlamıştı.

Demirel ve Sezer daha sonra 1500 davetlinin bulunduğu salonda alkışlar arasında kürsüye çıkarak kısa birer konuşma yapmıştı. Bu görkemli törenin ardından Sezer ve eşi, tebrikleri kabul etmişti. 10.Cumhurbaşkanı, görevini 11.cumhurbaşkanına sade bir törenle devretmeyi tercih etti. Törene eşlerin de katılmaması öngörülüyor

Diğer yandan AK Parti'nin MYK'sında 60. Hükümet süreci konuşuldu. Başbakan Erdoğan vakit geçirmeden yeni kabineyi 11. Cumhurbaşkanı'na sunmayı düşünüyor. Başbakan Erdoğan, 11 Cumhurbaşkanının görevi devralmasının ardından 30 Ağustos’ta Köşk'e çıkarak yeni cumhurbaşkanına 60. kabineyi sunacak.

Kabinenin Cumhurbaşkanı tarafından onanmasının ardından hemen Meclis sürecini başlatmayı düşünen AK Parti yönetimi hükümet programını okuyup güven oylamasına gidecek. Parti yönetiminin tarihine göre yeni hükümetin 3 Eylül'de güvenoyu almasının ardından 60. hükümet üyeleri. 4 Eylül'de resmen işbaşı yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious