Sezer seçim bayrağı açtı

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

"Cumhurbaşkanı'nı yeni Meclis seçmeli. Bu konuda CHP'ye çok önemli görev düşüyor, eğer zorlanırsa seçim olur".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

GÖREV CHP'NİN

Sezer, "Erken seçim ihtimali nedir?" sorusuna da , "Zorlanırsa olur. Bu konuda sorumluluk ana muhalefet partisi CHP'ye düşüyor" dedi. Sezer MHP'lilere de erken seçim isteğini açıklamıştı.

Görevi CHP'ye verdi

MHP yöneticileri ile görüşmesinde erken seçimi gündeme getiren Cumhurbaşkanı Sezer, iki gün önce de bir konserde "CHP'ye çok önemli bir görev düşüyor. Zorlanırsa seçim olur" dedi.

Geçen hafta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde "erken seçim" önerisinde bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iki gün önce de konserdeki özel bir sohbette aynı teklifi detaylandırarak "CHP'ye önemli görev düşüyor" görüşünü ortaya attı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın önceki gece İsmet İnönü anısına verdiği konsere, Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer ile İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker, sanatçılar, İsmet İnönü'nün torunu ve CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker katıldı. Konser arasında Sezer ile bir grup sanatçı ve Gülsün Bilgehan Toker arasında geçen sohbetin konusu erken seçim oldu. Sezer'le sohbet eden sanatçılar ve İsmet İnönü'nün torunu CHP'li Toker, Cumhurbaşkanı Sezer'le görüşmenin perde arkasını SABAH'a anlattı. Toker, Sezer'in erken seçim tartışmaları gündemeCHPli Gülsün Bilgehan Tokergelince, yeni Cumhurbaşkanı'nı halkın çoğunluğunu temsil eden bir Meclis'in seçmesi gerektiğini söylediğini aktardı. Toker, "Sayın Cumhurbaşkanı, seçim sonucu ne olursa olsun herkesin saygı göstermesi gerektiğini, yeni seçilecek Meclis'in de Cumhurbaşkanı'nı seçmesinin doğru olacağını söyledi" dedi. Senfoni Orkestrasının VIP Salonunda gerçekleşen özel görüşmede, konser veren sanatçıların bazıları da yer aldı. Sohbet sırasında bir CSO sanatçısı erken seçimle ilgili "İhtimal nedir?" diye sorunca Sezer "Yapılırsa, zorlanırsa olur" yanıtını verdi.

SORUMLULUK CHP'DE

Sanatçılar ve Toker tarafından doğrulanan ifadelere göre Sezer, "Bu konuda sorumluluk ana muhalefet partisi olarak CHP'ye düşüyor" diye konuştu Cumhurbaşkanı Sezer ile aynı endişeleri taşıdıklarını söyleyen Gülsün Bilgehan Toker, SABAH'a, "Görüşlerimizi karşılıklı paylaştık. Cumhurbaşkanının düşüncelerine tamamen katılıyorum, candan paylaşıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious