Sezer: 'Türkçe en büyük zenginliğimizdir'

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Ahmet Necdet Sezer, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Törenleri dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Türkçe en büyük zenginliğimizdir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Törenleri dolayısıyla yayımladığı mesajda, "dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alan Türkçenin ulusal birliğimizi sağlayan, geçmişle gelecek arasında köprü oluşturan en büyük zenginliğimiz" olduğunu belirtti.

Türkçenin gelişerek günümüze ulaşmasında 730 yıl önce Türkçeyi resmi dil olarak kabul ederek yaygınlaşması için uğraş veren Karamanoğlu Mehmet Bey'in başlattığı dil seferberliğinin büyük etkisi bulunduğunu ifade eden Sezer, Karamanoğlu Mehmet Bey'in bu girişimiyle Türkçenin zenginleşerek günümüze ulaşmasına yadsınamaz katkı sağladığını dile getirdi.

Sezer, "Kültürümüzün en önemli kişiliklerinden olan, şiirlerinde arı Türkçe kullanmaya özen gösteren Yunus Emre de, sevginin, kardeşliğin ve hoşgörünün yüceliğini anlattığı özlü dizeleri ile Türk dilini yüceltmiş, bugün de geçerliliğini koruyan evrensel iletileriyle geniş kitleleri etkilemiştir. Dil bağımsızlığını, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz parçası olarak gören Yüce Atatürk'ün de, çağdaşlaşma sürecinde dilimizin geliştirilmesinde ve yabancı sözcüklerden arındırılmasında katkıları sınırsızdır.

Türk Devrimi'nin başarısı için, Türkçemizin başka dillerin etkisinden kurtarılmasının, gerçek kimliğine kavuşturulmasının zorunlu olduğuna inanan Büyük Atatürk, gerçekleştirdiği Dil Devrimi'yle ulusal kültürümüzün taşıyıcısı Türkçenin, kendi öz değerlerine dayanan, çağdaş uygarlık düzeyinin gerektirdiği kavram, sözcük ve terimleri karşılayan bir eğitim, bilim, kültür ve sanat dili durumuna gelmesini amaçlamıştır. Yüce Atatürk'ün başlattığı dil çalışmalarının amacına ulaşmasını sağlamak, gelecek kuşaklara karşı en önemli sorumluluklarımızdandır.

Türkçemizin bugün karşı karşıya bulunduğu; yabancı sözcüklerin kullanımının özendirilmesi, dilin yozlaşması ve yanlış kullanımı gibi tehlikelerden arınarak geleceğe zengin bir dil olarak taşınması hepimizin duyarlılığını ve ortak çabalarını gerektirmektedir" dedi.

Yazarlardan bilim insanlarına, eğitim kurumlarından basın-yayın organlarına ve yurttaşlara kadar herkesin Türkçenin doğru kullanımına özen göstermesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Sezer, "Karaman'da her yıl yapılan ve uluslararası nitelik kazanan etkinliklerin, düşünce dünyamızın gelişimine, kültürel zenginliklerimize sahip çıkılmasına, yaşatılmasına ve dünyaya tanıtılmasına hizmet ettiğine inanıyoruz.

Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Haftası'nda, yurttaşlarımızı Türkçemizi doğru kullanmak konusunda gerekli özeni göstermeye, yüzlerce yıl önceden, barışın, kardeşliğin ve insan sevgisinin önemini tüm insanlığa anlatan Yunus Emre'nin evrensel iletilerini anlamaya çağırıyor, insanların birbirine sevgi ve saygıyla yaklaştığı barış dolu bir dünyada kardeşçe yaşamayı diliyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious