Sezer ve Baykal'dan yine gerdi

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'Cumhuriyet tehlikede' uyarısını bir kez daha tekrarladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sezer ve Baykal, bayram mesajlarında Türkiye için karanlık bir tablo çizerken, laiklik ilkesinin tehditlerle karşı karşıya olduğunu savundu. Cumhurbaşkanı Sezer, 'Cumhuriyet ile barışık olmayan oluşumlar' bulunduğunu ve bunların 'çağdaş Türkiye' görüntüsüyle örtüşmediğini ileri sürdü. Bu oluşumların sivil toplum örgütü olarak sunulmasını 'iyi niyetten yoksun girişimler' şeklinde değerlendiren Sezer, devrim yasalarına göre bunların kapatılması gerektiğini iddia etti. Bu oluşumların eğitim başta olmak üzere etkinlik alanlarını genişletme çabası içinde olduğunu öne süren Sezer, "Türk Devrimi'ne yönelebilecek tehditlere karşı, her zaman ve her dönemde dikkatli ve uyanık olunması zorunludur." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Baykal da, Cumhuriyet'in kuruluşundan 83 yıl sonra TBMM'de dini kurum, kuruluş veya din tacirlerine yakınlığın bir ayrıcalık gibi sunulmaya çalışıldığını iddia etti. Başbakanlık'ta, bakanlıklarda, AK Partili belediyelerde 'dini düzen özlemcileri'nin en üst makamda bulunduğunu savunan Baykal şunları kaydetti: "Başta kadın erkek eşitliği olmak üzere Laik Cumhuriyet'in temellerine yönelik tehditlerin artması ve bunun bazı çevrelerce görmezden gelinmesi, hatta yok sayılması çok üzücü, üzücü olduğu kadar da düşündürücü ve tehlikelidir."


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious