Sezer vetosuna yorum yok!

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Bakan Akdağ, yabancı doktor çalıştırılmasını düzenleyen kanunun Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmesi hakkında açıklama yapmak istemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Veto nedenlerini inceleyeceğini söyleyen Bakan Akdağ, bu konudaki ısrarlı soruları geri çevirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çeşitli incelemeler yapmak üzere geldiği Burdur’daki son programında sağlıkta dönüşüm programı izleme-değerlendirme toplantısına katıldı. Basına kapalı olarak yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantıya Akdağ’ın yanı sıra Vali Rasih Özbek, AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ile Mehmet Alp, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, sağlık kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantının sonunda basın açıklaması yapan Akdağ, Burdur’da bebek ölüm hızının normalin çok altında olduğuna değindi. 2006’da Burdur’da hiç anne ölümü görülmediğine dikkat çeken Bakan Akdağ, yatak sayısı yeterli olmasına karşın Burdur Devlet Hastanesi’ne ek bina yapacaklarını açıkladı. Burdur’da sezaryenle doğum oranının normalin üzerinde olduğunu dile getiren Akdağ, "Teftiş kurulu başkanına talimat verdik. Bu konu araştırılacak. Eşlere sesleniyorum. Lütfen gereksiz sezaryenlere yönlendirenlere razı olmasınlar. Daha önemlisi kendileri gereksiz sezaryen talebinde bulunmasınlar. Bilimsel olarak normal doğumun anne ve bebek için çok daha iyi olduğu kanıtlanmıştır." şeklinde konuştu.

Burdur’un kırsal alanlarına da kaliteli sağlık hizmeti ulaştırabilmek için mobil sağlık aracı alındığını açıklayan Akdağ, ilçeler hakkında da bilgiler verdi. Akdağ, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Gölhisar ilçesine kadın doğum uzmanı gönderilecek. Yeşilova’ya ek hastane binası yapılacak. Tefenni’de hastane bir an önce hizmet vermeye başlayacak."

Bakan Akdağ, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği yabancı doktorların Türkiye’de çalışması ile ilgili açıklama yapmak istemedi. Vetoyu duyduğunu ancak resmi kanaldan kendilere haber gelmediği ve dosyayı incelemediği için şimdilik açıklama yapmayacağını söyleyen Bakan Akdağ, "Sayın Cumhurbaşkanı’nın son yaptığımız kanunla ilgili bazı maddeleri veto ettiğine dair bilgi aldık. Ancak bunun nedenlerini inceleyeceğiz. Katılıp, katılmadığımız noktalar olabilir. O yüzden inceledikten sonra değerlendirmede bulunacağım." diye konuştu.

Bakan Akdağ, gece geç saatte biten toplantı ile Burdur programını tamamlayarak, Isparta’ya geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious