Sezer: Zorunlu eğitim 12 yıl olmalı

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ''Fiziksel altyapı yeterli düzeye getirilerek, zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmalıdır.'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eğitim ve öğretimin temel işlevinin toplumu çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmek olması gerektiğini belirten Sezer, "Bu amaca, Cumhuriyet'in temel değerlerini özümsemiş, ülkesine karşı sorumluluklarının bilincinde, çağdaş bilim ve teknolojiyle donanımlı, bilgi toplumuna uyum ve katkı sağlayabilecek yurttaşlar yetiştirmekle ulaşılacaktır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Sezer, İstanbul'da Türk Eğitim Vakfı'nın(TEV) kuruluşuunn 40'ıncı yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yemeğe katıldı. Cumhurbaşkanı ve eşi Semra Sezer'in yanı sıra geceye İstanbul Valisi Muammer Güler, 1.Ordu Komutanı Org. Fethi Tuncel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, iş adamları Rahmi Koç, Mustafa Koç, Ali Sabancı, Ömer Sabancı, Şarık Tara, Jefi Kamhi, Ömer Dinçkök, Ensin Özince, Bülent Eczacıbaşı, Nihat Özdemir, İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Kişi başı katılımın 1000 YTL olduğu Conrad Otel'deki gecede TEV için yaklaşık 750 bin YTL toplandı.

Gecede konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, eğitimin önemine dikkat çekti. Çağdaş ve evrensel ilkeleri benimsemiş ülkelerin, saptadıkları hedeflere ulaşabilmek ve dünyada daha çok söz sahibi olabilmek amacıyla, eğitimin kalitesini yükseltmek ve yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerine değinen Sezer, "Eğitim, geleceğin güvencesidir. İyi eğitim almış bireyler, yaşamın her alanında karşılaştıkları güçlüklerin üstesinden gelebilecek, toplumlarını aydınlık yarınlara taşıyabilecek birer yurttaş olarak yetişirler. Eğitimi yaşam boyu süren etkinliğe dönüştürerek, araştırma ve sorgulama yetenekleriyle bilgi üretimine katkıda bulunan bireylerden oluşan toplumlar, güçlenerek, kalkınma sorunlarını aşmakta, uygarlığın gelişimine katkıda bulunmaktadır. Yaşadığı topluma bilgi birikimi ve deneyimleriyle yön verebilme gücüne ve çağdaş yaşamın gereksinim ve beklentilerini karşılayacak donanıma sahip sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi ancak, çağdaş eğitim ve öğretim programlarının uygulanmasıyla olanaklıdır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious