Sezer'den Anayasa paketine veto

  • Giriş : 25.05.2007 / 17:12:00
  • Güncelleme : 25.05.2007 / 17:16:55

Cumhurbaşkanı Sezer, Anayasa paketini inceleyerek verto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören düzenlemeyi de içeren Anayasa değişiklik paketini iade etti. Sezer iade gerekçesinde, ''Değişiklikler temsilde adaletin olmadığı Meclis tarafından yapılamaz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce bir kez daha görüşülmesini istedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 10 Mayıs'ta milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını, cumhurbaşkanının halk oyuyla ve 5 artı 5 sistemiyle seçilmesini de içeren Anayasa Değişikliği teklifinin tümü, 1 ret oyuna karşı, 376 oyla kabul edilmişti.

AK Parti ve ANAVATAN Partisi ile bağımsız milletvekillerinin destek verdiği paket her oylamada 367'nin üzerinde oy alarak referandum sınırını aşmıştı.

PAKET NELER İÇERİYOR?

Yaklaşık 8 saatlik bir maratonun ardından Meclis’te kabul edilen Anayasa değişiklik paketi, Türkiye açısından önemli değişiklikler içeriyordu:

184 sayısı yeterli: Meclis'te yapılacak tüm toplantı ve seçimlerde 184 üyenin hazır bulunması yeterli olacak. TBMM, Anayasa'da başkaca bir hüküm yoksa, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla karar verecek. Ancak karar yeter sayısı, hiçbir şekilde üye tamsayısının dörtte birinin bir fazlasından (138) az olamayacak.

Cumhurbaşkanını halk seçecek: Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim görmüş TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilecek.

Cumhurbaşkanının görev süresi, 5 yıla indirilecek; bir kimse, en fazla iki defa (5 artı 5) Cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Cumhurbaşkanı seçimi, cumhurbaşkanının görev süresinin sona ermesinden önceki 60 gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde de boşalmayı takip eden 60 gün içinde tamamlanacak.

11’inci Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması, kanunun Resmi Gazete’de yayımını takip eden 40’ıncı günden sonraki ilk pazar günü yapılacak.

İlk turda, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, oylamayı izleyen ikinci pazar günü, ikinci tur yapılacak. Bu oylamaya, ilk turda en çok oyu alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek.

Adaylık için 20 imza şart: Cumhurbaşkanlığına, TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi, 20 milletvekilinin yazılı teklifiyle mümkün olacak.

Son genel seçimlerde oyları toplamı yüzde 10 olan partiler birleşerek aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar, görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

Cumhurbaşkanı adayı gösterilen kamu görevlisi, aday gösterildiği tarihten itibaren görevinden ayrılmış sayılacak.

Yürürlüğe girmesi için 1 yıl beklenmeyecek: Anayasanın, "seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin, yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren 1 yıl içinde uygulanamayacağına" ilişkin maddesi, Cumhurbaşkanı seçiminde dikkate alınmayacak.

Bağımsız adaylar birleşik oy pusulasında: Bağımsız adayların isimlerinin birleşik oy pusulasında yer almasını düzenleyen anayasa değişiklik paketi de Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Tüm partilerin uzlaşmasıyla kabul edilen teklif DTP'nin önünü kesme hazırlığı olarak yorumlandı. Teklif; Meclis Genel Kurulu'nda 429 oyla kabul edildi. Parlamento'ya 35 milletvekiliyle girmeyi hedefleyen teklif DTP'yi zorlayacak.

Daha önce bağımsız adaylar seçim pusulalarını tek tek seçmenlere dağıtarak, daha kolay organize olabiliyordu. Değişiklikle bu uygulamadan vazgeçildi.

Seçmenler değişikliğin ardından oy verecekleri adayların isimlerini pusulada bulmak zorunda kalacak. Pek çok konuda karşı karşıya gelen AK Parti, ANAVATAN ve CHP'nin bu uygulamaya destek vermeleri dikkat çekmişti.

Seçim 22 Temmuz'da

Meclis Genel Kurulu, 3 Mayıs'ta AK Parti'nin ''genel seçimlerin 22 Temmuz'da yapılması'' yönündeki önergesini kabul etti. Türkiye 22 Temmuz'da sandık başına gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious