Sezer'den Baykal'a 'çarşaf' öfkesi

Sezer'den Baykal'a 'çarşaf' öfkesi.11680
  • Giriş : 23.11.2008 / 11:55:00

"İnançlara saygılı laiklik' dediğimizde bize 'irticacı' diyenler şimdi kara çarşaftan medet umar hale geldi" diyen DSP lideri Zeki Sezer, Baykal'a ateş püskürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Laiklik elden gidiyor söyleminden çarşafa geldiler" diyen DSP lideri Sezer, yerel seçimlerde CHP işbirliğine nokta koyduklarını açıkladı..

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kara çarşaflı kadınlara rozet takması, solda yeni bir ayrışmayı daha ortaya çıkardı. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "Biz 'inançlara saygılı laiklik' dediğimizde bize 'irticacı' diyenler şimdi kara çarşaftan medet umar hale geldiler. Otobüslerinde, toplantılarında 'kara çarşaf yakışmıyor kullara' türküsü söyleyip, çarşaflılara rozet takıyorlar" dedi. Yerel seçimlerde CHP işbirliğine nokta koyduklarını ilk kez açıklayan Sezer'in mesajları şöyle oldu:

'ALTERNATİF DSP'

* CHP VE ÇARŞAF: Bugün kara çarşafa rozet takanlar Tayyip Erdoğan'a da başbakanlık rozeti takmışlardı. Her gün, duruma göre yeni bir söylem ve eylemle siyaset yapmak doğru değil. Bir gün yeni sol, bir gün üçüncü dalga, ertesi gün Tony Blair solu, bir başka gün Anadolu solu, gün gelecek 'Laiklik elden gidiyor ha, bana oy verin' diyeceksiniz, sonra da kara çarşafa kadar geleceksiniz. Halkımız bunu değerlendirecektir. Son günlerde çokça çalınan bir türkü var. Mahsuni Şerif'in Atatürk'e yazdığı, 'Sarı saçlım mavi gözlüm. Kurban olam yürüdüğün yollara, kara peçe yakışmıyor kullara' diyor türküde. CHP toplantılarında çalınıyor. Bu girişim şüphesiz oy için yapılıyor. Yoksulluk, yolsuzluk sorunlarına çözüm yerine bu tür değerler üzerinden siyaset yapmak günlük heyecan yaratsa da uzun sürede yarar sağlamaz. Biz 'inançlara saygılı laiklik' dediğimizde, bize 'irticacı' diyenler çarşaftan medet umar hale geldi. Çarşaf açılımı ile AKP'nin aldığı yüzde 47 oydan tek bir oy bile alamazlar. AKP'den kurtulmak için, AKP'ye oy verenlerden oy almak lazım. Bunu da biz yaparız. Biz ta Ecevit zamanında, 'Solcular dindar, dindarlar solcu olabilir' diye programımıza yazdık. İki kutuplu siyaset yaratıldı. Buna alternatif DSP olacak. Çünkü, sağlı sollu çok fazla insan DSP'ye geliyor.

* YEREL SEÇİM: DSP'nin başkanlığındaki belediyelerde CHP, CHP'nin başkanlığındaki belediyelerde de DSP aday göstermesin önerisini ilk ben yapmıştım. CHP anında reddetti. Böyle bir işbirliği artık gözükmüyor. Biz 81 ilde adayımızı çıkaracağız. Bu yolu açan da CHP oldu. Biz Eskişehir'i, Ordu'yu, Bartın'ı alacağız. Göreceksiniz. Kayıp olmayacak. Biz iyi niyetle bir işbirliği önerdik bu reddedildi. O zaman kimse bize, böyle bir suçlama getiremez. CHP'nin Büyükerşen ve Ordu belediye başkanına teklifi ahlaksızca.

* RAHŞAN ECEVİT: (Rahşan Ecevit ile karşılıklı atışmaya varan diyaloglar yaşadınız. Şu anda ilişkiniz var mı?) İşlerimin yoğunluğundan Rahşan Hanım'la son zamanlarda açıkçası çok görüşemedik. İşine bakıyor. Parti yönetiminde değil tabii.

* BÜLENT ECEVİT: Ben Bülent Ecevit ile uzun süre çalıştım. Çok şey öğrendim. Hatta her şeyi öğrendiğimi zannediyordum. Ama ben, şimdi Ecevit'i çok daha iyi anlıyorum. Ve yeniden yeniden Ecevit'i okuyorum.

* AİLE HAYATI: Eskiden çocuklarımla, ailemle zaman geçirmeyi severdim. Çok uzun zamandır bunları yapamıyorum. Onlardan çok bunu yapmayı ben özledim. Spor yapmayı da unuttuk. Bu da beni rahatsız ediyor. Ama, başa gelen çekilir. En kısa sürede çocuklarımla ve ailemle zaman yaratıp spor yapmayı bekliyorum.

Krizden nasıl çıkılır?

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile yaşanan ekonomik kriz ve çıkış yolları ile ilgili önerilerini de konuştuk. İşte Sezer'in söyledikleri: "6 yıldır üretime değil, tüketime dayanan, ithalata dayanan bir politika vardı. Krize 50 milyar dolar cari açıkla, 500 milyar doları bulan borçla yakalandık. Ama, Başbakan algılamadı. Bir gerçek var, bankacılık sistemimiz sağlam. Bu nedenle krizi biraz daha geç hissettik. Durgunluğu ortadan kaldırmak, dar gelirlilere kaynak aktarılarak üretimin önününün açılması gerekiyor. Bütün çalışanlara kurban bayramında birer maaş ikramiye verilsin, bu cumhuriyet bayramında da ramazan bayramında da yapılsın. Devletin bir kaybı olmayacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*