Sezer'den ders: Kürtler azınlık değil

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer'in, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Fausto Bertinotti ile yaptığı görüşmede gündeme, 'Kürt sorunu'da geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bertinotti, İtalya Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda geçen ay kabul edilen bir önergede, Türkiye'de Kürt kökenli yurttaşların kültürel ve idari açıdan azınlık haklarından yararlandırılması gerektiğinin belirtildiğine değindi. Hadiseyi "Kürt sorunu" olarak niteleyen Bertinotti, önergenin Türkiye karşıtı bir tavır gibi algılanmaması gerektiğini söyledi. Konuyu AB kriterlerinin bir uzantısı olarak yorumlayan Bertinotti, Sezer'e bu ilkelerin Avrupa'daki tüm azınlıklar için geçerli olduğundan bahsederek, Türkiye'de Kürt kökenli yurttaşların da önergede dile getirildiği biçimde " azınlık haklarından yararlandırılmaları, ayrımcılığa maruz kalmamaları gerektiğinden bahsetti.

‘AZINLIK’IN ANLAMI
Sezer ise azınlık kavramına farklı anlamlar yüklendiğine dikkat çekti. Türkiye'de azınlık kavramının Lozan Antlaşması ve Anayasa’da tanımlandığını hatırlatan Sezer, Türkiye'de Kürt kökenli yurttaşların da çoğunluğun bir parçası olduğunu belirtti. Sezer, bu çerçevede Türkiye'de Kürt kökenli yurttaşların bir "azınlık" olarak görülmediklerini, tam tersine çoğunluğun içerisinde değerlendirildiklerini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious