Sezer'den hükümete açık uyarı

Sezer'den hükümete açık uyarı.7636
  • Giriş : 11.01.2009 / 16:18:00

DSP lideri Zeki Sezer, ''Ergenekon'' soruşturmasıyla ilgili, ''Toplumu bu kadar baskı altına almaya, 'Yarın size de bu olabilir ha' anlamına gelebilecek uygulamalar yapmaya kimsenin hakkı yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Sezer, Cem Vakfı Ankara Şubesi, AKKAV Vakfı ve AYDOS Dernekler Federasyonu tarafından Vedat Dalokay Nikah Salonu'nda düzenlenen Aşure Günü'ne katıldı.

Etkinlik öncesinde, gazetecilerin ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin sorularını yanıtlayan Sezer, ''Bazı silahlar, mühimmat bulundu ama bu zaten Susurluk olayının üzerine gidilememiş olmasının sonuçlarındandır'' görüşünü dile getirdi.

Sezer, suçluların üzerine mutlaka gidilmesi gerektiğini ancak insanların iddianamesiz tutuklu bulundurulmasının evrensel hukuk ilkeleri ve insan haklarına aykırı olduğunu kaydetti.

Hükümetin ''korku imparatorluğu'' kurmaya çalıştığını savunan Sezer, iktidarın sürekli kriz ürettiğini, toplumu parçalara ayırdığını, kutuplaşma yarattığını, kurumları karşı karşıya getirdiğini savundu.

Türkiye'nin her zamankinden daha çok birliğe ihtiyaç duyduğunu anlatan Sezer, Hamas ile El Fetih arasındaki kutuplaşmanın Filistin'e olan zararının, Türkiye'de de kutuplaşma yaratanlara örnek olması gerektiğini bildirdi.

Açıklanan iddianamede ''organize terör örgütü''' denilebilecek bir yapılanmanın görülemediğini ileri süren Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Öyleyse toplumu bu kadar baskı altına almaya, 'Yarın size de bu olabilir ha' anlamına gelebilecek uygulamalar yapmaya kimsenin hakkı yok, doğrudan hükümeti kastediyorum. Dünya iktidara oy ile seçimle gelmiş ama çevresini kana bulamış rejimleri gördü. Hitler rejimini kastediyorum. AKP'nin gidişi de sanki buraya doğru. Seçimle iş başına geldi ama son derece baskıcı, toplumu tedirgin eden, kendisine muhalefet edenlere karşı en sert tedbirleri alınacağı gösteren bir yönetim tarzı sergileniyor ki bu kabul edilemez.''

Dua okunarak, katılımcılara aşure ikramının yapıldığı etkinliğe, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile çeşitli partilerden milletvekilleri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*