Sezer'den hükümete eleştiri

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "yetkiyi milletten talimatı dışardan alan AKP iktidarının", Türkiye'yi 4 yıldan beri kötü yönettiğini savunurken, "Adı ak kendi kara bu hükümet sandıkta gidecek" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bülent Ecevit'in ölümünün ardından ilk mitingini geçen hafta Zonguldak'ta yapan Zeki Sezer, bu hafta da Salihli'den AKP'ye yüklendi. Miting öncesi Bülent Ecevit'in siyasi yaşamını anlatan bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirilirken, mitingin yapıldığı Salihli kent meydanı Zeki Sezer, Bülent Ecevit ve Atatürk posterleriyle süslendi. Sezer'in 10'uncu yıl marşı eşliğinde meydana gelişinde çok sayıda güvercin uçuruldu.

"Ecevit seninle gururu duyuyor" ve "Halkçı Sezer" sloganlarıyla konuşmasına başlayan Sezer, Türkiye'de iktidarda geçmişi ve geleceğiyle kanlık bir iktidar bulunduğunu ama Türkiye'nin önünün aydınlık olduğunu kaydetti. Sezer, bu iktidar döneminde çiftçinin batırıldığını ve tarımın yok edilmek üzere olduğunu dile getirirken, "Bu toprakların sahibi olarak, bu toprakları satanları halkta sandıkta satacak. Üzümü, pamuğu tarlada bırakan bu kara hükümeti halkta sandıkta bırakacak" diye konuştu.

BİR YILDA 290 BİN KİŞİ SUÇ İŞLEDİ

Türkiye'de işsizliğin arttığını ve yoksulluğun giderek yaygınlaştığını ifade eden Sezer, şöyle konuştu:

"Geçen yıl Türkiye'de kapkaç, hırsızlık, dolandırıcılık gibi 290 bin suç işlenmiş. Bu yıl ilk dokuz ayda bu rakam 454 bine çıkmış. Türkiye nereye gidiyor diye düşünmek gerek. Bunu halk düşünüyor. Biz düşünüyoruz. Ama hükümet düşünmüyor. Bu halkı düşünmeyen düşüncesiz hükümetten önce sandıkta sonra da yargı hesap soralım."

Sezer, Türkiye'de işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluğun arttığını belirtirken, hükümeti Türkiye'yi adım adım sosyal patlamaya doğru götürmekle suçladı.

Zeki Sezer, DSP'nin terörü sıfıra indirdiğini ancak gelinen noktada bölücü terörün yine hortladığını ifade etti. Terör konusunda hükümetin yanı sıra DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'a da yüklenen Sezer, "Kimi 'Dağdan insin siyaset yapsın' diyor. Bu hükümette büyük bir aymazlıkla terörün neredeyse alt yapısını hazırlıyor" dedi.

Hükümete dış politika uygulamaları nedeniyle de eleştiren Sezer, son olarak AB komisyonunun tavsiye kararını da anımsatarak, "17 Aralık 2004'te Helsinki zirvesinden sonra Ankara'da bayram yaptıklarında 'Türkiye'nin bölünmesinin bayramını yapıyorsunuz' dedik anlamadı. Anlatınca anlamıyor, şamarı yiyince anlıyor. Şimdi sandıkta şamarı yiyecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious