Sezer'den kaçakçılık kanununa onay

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,5607 sayılı ''Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'' onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, ''5607 sayılı 'Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu' Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa'nın 89. Maddesi'nin birinci fıkrası ile 104. maddesinin ikinci fıkrası (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir'' denildi.

Kanuna göre, transit rejimi çerçevesinde taşınan, serbest dolaşımda bulunmayan eşyayı, rejim hükümlerine aykırı olarak gümrük bölgesinde bırakanlara, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Belli bir amaç için kullanılmak veya işlenmek üzere ülkeye geçici ithalat ve dahilde işleme rejimi çerçevesinde getirilen eşyayı, sahte belgeyle yurt dışına çıkarmış gibi işlem yapanlara, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası hükmolunacak.

Gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın Türkiye'ye ithal edilmesine ve belli bir amaç için kullanılmak veya işlenmek üzere ülkeye geçici olarak getirilen eşyanın,sahte belgeyle yurt dışına çıkarılmış gibi işlem yapılmasına bakılmaksızın; eşyanın bu özelliğini bilerek ve ticari amaçla satın alan, satışa sunan, taşıyan veya saklayanlar 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para
cezasıyla cezalandırılacak.

Özel kanunları gereğince gümrük vergilerinden kısmen veya tamamen muaf olarak ithal edilen eşyayı, ithal amacı dışında başka bir kullanıma sunan, satan,devreden yada bu özelliğini bilerek satın alan veya kabul edenlere, 3 aydan 1 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious