Sezer'den Karayalçın'a şartlı destek

Sezer'den Karayalçın'a şartlı destek.9117
  • Giriş : 20.10.2008 / 20:52:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Murat Karayalçın'ı hangi şekilde destekleyeceğini açıkladı... Sezer, CHP'nin tutumunu eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması hemen hemen kesinleşen Murat Karayalçın'ı, bağımsız aday olması durumunda destekleyeceklerini söylerken, bu konuda CHP'nin tutumunu eleştirdi.
Yerel seçimlerde işbirliğinin mümkün olabileceğini ifade eden Sezer, “AKP'den değil de birbirimizden kurtulma amacını taşıyan politikalardan vazgeçebilirsek bu tabi ki mümkün, neden olmasın. Çünkü millet bu AKP'den yoruldu, bıktı” dedi.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, NTV'de Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Yerel seçimlerde işbirliğinin mümkün olduğuna işaret eden Sezer, şöyle konuştu:
“Mülkiyetçi politikalardan vazgeçebilirsek, bencil politikalardan vazgeçebilirsek işbirliği olabilir. AKP'den değil de, birbirimizden kurtulma amacını taşıyan politikalardan vazgeçebilirsek, bu tabi ki mümkün, neden olmasın? Çünkü millet bu AKP'den yoruldu, bıktı. Ama ben büyük partiyim, tek partiyim otobüs kalkıyor, gelen gelir mantığı ile bu işin çözülmediğini gördük. 22 Temmuz çok büyük bir halk oylamasıydı”

-"SOLUN ORTAK ADAYI OLMALI" -

Yerel seçim sürecinde olası birlikteliklere zarar vermemek için dikkatli konuşmaya çalıştığını ifade eden DSP Lideri Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın, CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için şunları söyledi:

“Ankara'da sayın Karayalçın ismi önemli bir isim. Onun ismi ile başka kesimlerden de sağa gitmiş oylardan da alabilecek bir yapıyı ortaya çıkartmak lazım. Bu bize göre CHP adaylığı değil. Biz onu yaşadık 22 Temmuz'da olmadı. Öyleyse sayın Karayalçın solun ortak adayı olarak ama sağı da kucaklayabilecek bir şekilde bir proje ile ortaya çıkabilirse Ankara'da sayın Karayalçın belediye başkanı olur, olabilir. Bu çok gerçekçi geliyor bana. Sadece kişisel düşüncem heyecanım hislerim değil bu. Dediğim gibi 22 Temmuz büyük halk oylaması var. Genelde kamuoyunda gördüğümüz izlenim de bu. Yok ben büyük partiyim, otobüs de kalkıyor, laiklik de elden gidiyor herkes bana gelmek zorunda tavrı AKP'den değil bizlerden birisinden kurtulma tavrıdır ki bunu doğru bulmam.”

-ÖZYÜREK'E TEPKİ-

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek'in, Karayalçın'ın adaylığı ile ilgili olarak “DSP kendine göre bir hesapla yanlış yapmıştır. Konuyu partiyi hesaplarına indirmek doğru değildir” açıklamalarını eleştiren Sezer, şunları söyledi:
“CHP'nin bizim çok başarılı olduğumuz yerlerdeki adayımızı bile desteklemesi bile söz konusu olmadığında böyle bir tavır ortaya koyuyor sayın Özyürek. Oralarda desteklememesi parti hesabı olmuyor CHP adına. Ama biz üstelik Türkiye'yi ve Ankara'yı AKP'li belediye başkanlarından kurtarmak için hakça işbirliklerinin önü açılsın, sayın Karayalçın Ankara'dan Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağımsız aday olsun, hep birlikte destekleyelim, parti hesabı yapıyor oluyoruz. Bu hiç doğru değil, hiç gerçekçi değil bu büyük haksızlık. Belli ki bizimle işbirliği düşündükleri yok.
Eskişehir ve Ordu Belediye Başkanlarımızı transfer etmeye çalışıyorlar. Lüleburgaz belediye başkanımızı transfer ettiler. 'Bu 22 Temmuz'da işbirliği yapmış iki partiden birisine yakışan bir durum mudur?' diye, ben de vatandaşlarımıza sormak isterim.”

-KARAYALÇIN GÖRÜŞMESİ-

Sezer'e, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'la yarın gerçekleştirecekleri görüşme de hatırlatıldı. Sezer, yarınki görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“Sayın Karayalçın'ın ne söyleyeceğini dinlemek önemli. Randevuyu isteyen o, sayın Baykal'la görüşmüş olan o. Bir de Karayalçın belli ki tembihlenmiş 'Ben oraya Erdal İnönü'yü anma toplantısına davet için gidiyorum' diyor. Belki de bu konulara hiç girmeyecek, onu bilmiyoruz. O cümle çok anlamlı. Yarın onu bir dinlemek lazım. Sayın Karayalçın'ı öteden beri tanırız, saygı duyarız. Ankara'dan Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı heyecan da yaratır. O konuda üzerimize düşeni yapmak isteriz. Ama dediğim gibi 1950'den bu yana iktidar olmuş tek sol parti olarak kendi duruşumuzu ortaya koyma hakkımız var.”

Sezer, “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la da görüşecek misiniz?” soruyu ise, “Onu bilemiyorum. Sayın Karayalçın'la görüşmeden ne çıkacak. Belli ki onlar görüştüler ve bir karara varmış gözüküyorlar. Kararları kesinse ve o karar bize uygun değilse görüşmek gerekir mi? Görüşme siyasette son derecede önemli. Karşılıklı birbirimizi dinleyebileceğimiz ortam olmalı, olursa da zevkle mutlaka görüşmek isterim” sözleriyle yanıtladı.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*