Sezer'den Kırkpınar'a kutlama mesajı

Sezer'den Kırkpınar'a kutlama mesajı.8939
  • Giriş : 01.07.2007 / 11:29:00

Sezer, 646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dolayısıyla Edirne Valisi Nusret Miroğlu'na kutlama mesajı gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kırkpınar'ın, ata sporu güreşin sevilmesine ve Türkiye'nin tanıtımına olanak sağladığını belirterek, ''Ülkemize uluslararası uluslararası alanda büyük başarılar kazandıran ve dünyaca tanınan bir çok güreşçimizin bu er meydanında yetişmesi anlamlıdır'' dedi.

Tarihi ve doğasıyla yüzyıllardır önemli bir yerleşim alanı olan Edirne'nin, sahip olduğu eserler ve değerlerle kültürümüzün biçimlenmesine ve bugünlere taşınmasına yadsınamaz katkıları bulunduğunu belirten Sezer, şunları kaydetti:

''Eşsiz kültür hazinemiz içinde ayrı ve özel bir yeri bulunan ata sporumuz güreşin gelişmesine zemin oluşturan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri de Edirne'mizin simgelerinden olmuş, halkımızca her zaman ilgi ve beğeniyle izlenmiş ve bu yüzlerce yıllık gelenek, çağları aşarak günümüze ulaşmıştır.

Yurdumuzun çeşitli köşelerinden çok sayıda güreşçiyi ve sporseveri buluşturan Kırkpınar, ata sporumuz güreşin sevilmesine ve ülkemizin tanıtılmasına olanak sağlamıştır. Ülkemize uluslararası alanda büyük başarılar kazandıran ve dünyaca tanınan bir çok güreşçimizin bu er meydanında yetişmesi anlamlıdır.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin her yıl halkımızın coşkulu katılımıyla bir şenlik havasında gerçekleştirilmesi ve dünyada da büyük ilgi uyandırması bizlere mutluluk ve gurur yaşatmaktadır.''

Dünyanın en eski spor düzenlemelerinden biri olan bu köklü geleneğin sürdürülmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasında herkese büyük görev ve sorumluluk düştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Sezer, ''Kültürümüzün yaşatılmasına ve dünyaya tanıtılmasına hizmet eden tüm girişimleri önemsiyor, bu tür etkinliklerin büyük bir titizlikle hazırlanmasını ve gerçekleştirilmesini övgüye değer buluyoruz'' dedi.

Sezer, 646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutlayarak, güreşçilere başarılar diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious