Sezer'den kurbağaadamlara iyi haber

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev yapan pilot ve kurbağaadamlara tazminat ödenmesini öngören yasayı onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yasayla, Emniyet'te görevli pilot ve pilot adaylarına en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 70'i, uçuş ekibi personeline kıstas aylığının yüzde 65'i, kurbağaadam ve kurbağaadam adaylarına kıstas aylığın yüzde 60'ı üzerinden hizmet yılı karşılığında aylık uçuş veya dalış tazminatı ödenecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi, Cumhurbaşkanı Sezer'in "Emniyet Teşkilatı Uçuş Hizmetleri Tazminat Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak, Resmi Gazete'de yayınlanması için Başbakanlığa gönderdiğini bildirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev yapan pilot ve kurbağaadamlara tazminat ödenmesini öngören yasaya göre, pilot ve pilot adaylarına en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 70'i, uçuş ekibi personeline kıstas aylığının yüzde 65'i, kurbağaadam ve kurbağaadam adaylarına kıstas aylığın yüzde 60'ı üzerinden hizmet yılı karşılığında aylık uçuş veya dalış tazminatı ödenecek. Yasayla, bu kişilerin belirtilen tazminatı alabilmeleri için bir yılda en az 15 saat dalmaları veya uçmaları gerekiyor. Bu personele, tazminatın yanı sıra hizmetin özelliğine uygun gerekli uçuş, dalış ve bakım kıyafetleri ile uçuş ve dalış teçhizatı da verilecek. Yasaya göre ayrıca, 1989 yılından beri Emekli Sandığı'na ödenmeyen itibari hizmet sürelerine ilişkin ödemeler de yapılacak. Pilot, uçuş ekibi personeli ve kurbağaadamların emekli olmaları halinde ödeme, geriye dönük 18 yıllık itibari hizmet süresi göz önüne alınarak, emekli maaşlarına yansıtılacak. Yasa, TSK dışında usulüne uygun pilot yetiştiren okullardan mezun olan emniyet hizmetli pilotların da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmalarına olanak sağlıyor. Yasayla, pilot, pilot adayı, uçuş ekibi, balık adam ve balık adam adaylarının şehit olmaları, sakat kalmaları veya yaralanmaları halinde kendilerine veya yasal mirasçılarına tazminat ödenmesi de düzenleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious