Sezer'den Papa'ya anlamlı hediye

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer, Papa 16. Benedictus'a, İstanbul'u fethettikten sonra patrikhanenin ekümeniklik iddialarına darbe vuran Fatih Sultan Mehmet'in 'hoşgörü' içerikli fermanının bir kopyasını hediye edecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in konuğu olarak bugün Ankara'ya gelecek olan Papa 16. Benedictus'a hediye olarak, Hıristiyanlık tarihi açısından da önemli mesajlar içeren bir belge verilecek. Sezer, 1453'te İstanbul'u fethederek patrikhanenin faaliyetlerini durduran, bir yıl sonra da patriklik makamını kendisine bağlı olarak yeniden düzenleyen ve Ayasofya'yı camiye çeviren Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in fetihten sonra çıkardığı "hoşgörü" fermanının İngilizce kopyasını Papa'ya sunacak.

Fatih'in resmi de var

İstanbul'u fethettikten sonra Osmanlı'yı çokuluslu bir imparatorluğa dönüştüren Fatih'in fermanında, emri altındakilere, İstanbul'da yaşayan gayrimüslim halka iyi, hoşgörülü ve kardeşçe davranmaları emrini verdiği ve "herkesin dini ibadetlerini özgürce yerine getirebileceği" vurgusu yapılıyor. Papa'ya sunulacak fermanın üzerinde Fatih'in bir portresi de yer alacak.

Mesaj verecek

Türkiye'ye geliş amacının başında Ortodoks dünyasının ekümenik (evrensel) lideri olduğu iddiasındaki Fener Rum Patriği Bartholomeus'la buluşarak, Doğu-Batı kiliselerini yakınlaştırmayı hedefleyen ve İstanbul'dan dünyaya mesaj vermeyi planlayan Papa'ya verilecek hediye olarak, Patrikhane'nin ekümeniklik iddialarına en büyük darbeyi vuran isim olarak bilinen Fatih'in bir fermanının seçilmesi "anlamlı tercih" olarak yorumlandı.

'Patrik evrensel lider değil'

Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık da, geçen hafta basına yansıyan açıklamalarında, Fatih Sultan Mehmet'in Hıristiyanlık dünyasında çok önemli sonuçlar doğuran tasarrufu konusunda şu görüşleri dile getirmişti:
"Bartholomeus'un 'İstanbul, Ortodoks dünyanın merkezidir. Patriklik, Ekümeniklik 14 asırdır kesintisiz devam ediyor. Türk hakimiyeti bir değişiklik getirmedi, ben böyle bir geleneği temsil ediyorum' gibi iddiaları var. İstanbul'u Türkiye'nin bir vilayeti değil, Ortodoks dünyanın merkezi sayıyor. Bu iddialar doğru değil. Çünkü İstanbul'un fethiyle, Bizans ve ona bağlı bütün müesseseler hükümsüz kaldı. Bir devlet battı, bütün müesseseleri de onunla birlikte hükümsüzleşti. Fatih, fetihten bir yıl sonra patriklik makamını tashih etmiş.
Fatih, akıllıca bir politikayla halkın bir patriğe ihtiyaç duyduğuna karar vererek bir berat ile Ocak 1454'te de Scolaris'i patrik tahsis etmiş. Kesintisiz bir devamlılık söz konusu değil.
Padişah, patriği beratla tayin eder ve ancak ondan sonra patrik söz sahibi olur. Padişah patriğin yanına bir devlet memuru da verir ki, kiliselerden vergileri düzenli toplayabilsin. Yani patriğin otoritesi padişaha tabi."


Sezer: Davet benim

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dün Çankaya Köşkü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Papa'nın kendi davetlisi olduğunu vurgulaması dikkat çekti.
Açıklamada Papa için, "Vatikan Devlet Başkanı" sıfatı kullanılarak Cumhurbaşkanı Sezer'in "çağrılısı" olarak Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacağı belirtildi.
Diplomatik kaynaklar, Türk ve dünya basınında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Papa ile görüşüp görüşmemesi konusunda yapılan spekülasyonlara yanıt olarak, Cumhurbaşkanı Sezer'in "Davet bana ait" açıklaması yapma ihtiyacı hissetmiş olabileceğini ve kaydettiler.

Yaprak sarması ile mantı yiyecek

Papa, Ankara'da, Vatikan Büyükelçiliği'nde kendisi için hazırlanan odada konaklayacak. Bugün elçilikte düzenlenecek akşam yemeği ve yarınki kahvaltının mönüsü de Swissotel tarafından hazırlandı. Türk yemeklerini tatmak istediği belirtilen Papa'nın akşam yemeğini Genç Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Soylu hazırlayacak. Yemekte masaya önce yoğurt soslu yaprak sarma, kırmızı biberli ıspanak kökü, çeri domates dolmasından oluşan zeytinyağlı tabağı ve sigara böreği tabağı getirilecek.
Ardından et suyu içerisinde mantı servis edilecek. Ana yemek olarak haşlanmış ıspanak, kabak ve patates ile birlikte fırında pişirilmiş kuzu eti yiyecek. Tatlı olarak ise Alman damak tadına uygun Angora çikolatalı kek ikram edilecek. Yemekte "Sarafin" ve diğer Türk şarapları sunulacak.
Sabah kahvaltısında ise, portakal suyu, çay, kahve ve kruvasandan oluşan bir mönü olacak.

Karşılama protokolü 27 yılda çok değişti

27 yıl önce: Korutürk, devlet protokolüyle karşıladığı Papa için A tipi tören düzenledi. Bugün: Sezer, Köşk'te karşılayacağı 16. Benedictus için B tipi sade töreni tercih etti

Türkiye'ye bugün resmi ziyarette bulunacak olan Papa 16. Benedictus ile aynı ziyareti 27 yıl önce yapan selefi 2. Jean Paul'e uygulanan devlet protokollerinin birbirinden büyük ölçüde farklı olması dikkat çekti. Dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün özel kalem müdürü Erdil Akay'ın, 2. Jean Paul'ün karşılanışına ilişkin verdiği bilgiler ile bugün 16. Benedictus'un karşılanışı konusunda protokol yetkililerinin aktardığı program ışığında iki ziyaret arasındaki farklılıklar şunlar:
# 2. Jean Paul, Korutürk tarafından Esenboğa Havalimanı'nda karşılanırken, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren döneminde başlatılan havaalanına gitmeme uygulaması doğrultusunda Cumhurbaşkanı Sezer, 16. Benedictus'u Çankaya Köşkü'nde karşılayacak. Korutürk, A tipi tören düzenlerken, Sezer B tipi sade bir töreni tercih etti.
# 2. Jean Paul'ü uçağının merdivenlerinde karşılayan Korutürk, daha sonra tören için hazırlanan platformda konuğuyla Vatikan Papalık Marşı ile İstiklal Marşı'nı dinledi. Bugünkü karşılamada Köşk'te marş çalınmayacak. Papa, tören bölüğü tarafından da karşılanmayacak.
# Esenboğa'daki törende Korütürk'ün yanı sıra devlet protokolü de hazır bulundu. Köşk'te bugün düzenlenecek törene protokol davet edilmedi.
# Korütürk, 2. Jean Paul ile 2 gün içinde 3 kez görüşürken, Sezer tek görüşmeyle yetinecek.
# 2. Jean Paul'ün Ankara'daki resmi temaslarıyla, İstanbul'daki Ayasofya ve Topkapı müzeleri ile İzmir Meryemana Kilisesi'ne yaptığı ziyaretlerin tamamına dönemin Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen refakatçi bakan olarak katıldı. 16. Benedictus'a refakatçi olarak atanan Beşir Atalay'ın refakati Ankara ile sınırlı kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious