Sezer'den seri vetolar

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Milli Komite, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TRT Genel Müdürlüğü’ne Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ruhi Özbilgiç’in atanmasına ilişkin kararname ile 5557 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’u kısmî olarak TBMM’ye iade etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un iade gerekçesinde, bir yabancı şirket ya da belirli şirketlerin hukuka aykırı durumları ve etkinliklerinin kanunun güvencesi ve koruması altına alındığını, düzenlemenin “ayrıcalık” tanıma niteliği taşıdığını belirtti.

Ruhi Özbilgiç’e de ret

Anayasa’nın 2. maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin, başlangıç bölümünde belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun belirtildiğini vurgulayan Sezer, şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi’nin çeşitli kararlarında da vurgulandığı gibi, kanunların genelliği ilkesi, özel, güncel ve geçici bir durumu gözetmeyen, belli bir kişiyi hedef almayan, aynı statüdeki herkesi kapsayan kuralların getirilmesini zorunlu kılmaktadır. İncelenen kanunun, özellikle bir yabancı şirketin ya da varsa belirli şirketlerin tarım arazilerinde kurulu sanayi tesislerinin sorununu çözmek amacı taşıyan 6. maddesindeki düzenleme, kanunların genel, soyut ve nesnel olmasını gerektiren evrensel hukuk kurallarıyla ve Anayasa’nın hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır.”
Bakanlar Kurulu’nda, RTÜK’ün belirlediği 3 aday arasından Ruhi Özbilgiç’in TRT Genel Müdürlüğü’ne atanmasına ilişkin hazırlanan ve Köşk’e sunulan kararname de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Meclis’e iade edildi. Hükümet, TRT Genel Müdürlüğü için RTÜK’ün belirlediği Ruhi Özbilgiç, Tahsin Aktı ve Hilmi Bengi’nin arasından Özbilgiç’i seçerek atama kararnamesi hazırlamıştı. Kararname, yaklaşık bir aydır Çankaya Köşkü’nde bekliyordu. Sezer’in kararnameyi iade etmesinin ardından şimdi gözler yeniden hükümete çevrildi. Hükümet, RTÜK’ün belirlediği diğer iki adaydan biri için yeniden kararname hazırlayabileceği gibi, süreci de yeniden başlatabilir. Cumhurbaşkanı Sezer, daha önce de İbrahim Şahin’in TRT Genel Müdürlüğü’ne atanmasına ilişkin kararnameyi geri çevirmişti.

Milli Komite toplandı

Milli Komite, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı ve Milli Komite Genel Sekreteri Prof. Dr. Sadık Tural ile Milli Komite Danışman Üyeleri Prof. Dr. Tunca Toskay, Prof. Dr. Oluş Arık ve Prof. Dr. Yüksel Öztan katıldı. Konuya olan ilgisi sebebiyle Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da toplantıda yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious