Sezer'den Tayyip Erdoğan'a sert çıkış!

Sezer'den Tayyip Erdoğan'a sert çıkış!.9630
  • Giriş : 02.11.2007 / 16:21:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Başbakan Erdoğan"ın yayın yasağını kaldıran Danıştay'a yönelik eleştirilerine sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan"ı “sansürcülükle” suçlayan Sezer, “Bağımsız yargı, iyi yürüyen bir yasama ve yürütme için bu başbakandan kurtulmak lazım. Başbakan Erdoğan yargıdan elini çeksin. Başbakan ayağını denk alsın. Başbakan denk almıyorsa canına okuruz” diye konuştu.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Başbakan Erdoğan"ın Danıştay"ın verdiği yayın yasağına ilişkin karara yönelik “düşündürücü buldum” sözlerine sert çıktı. Başbakan canına okuruz ” diye konuştu. dedi.

Danıştay"ın kararına tepki gösteren Başbakan Tayyip Erdoğan"a DSP Genel Başkanı Zeki Sezer"den sert tepki geldi. Sezer, ANKA"ya yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan"ın Danıştay"ın yayın yasağı ile ilgili aldığı karara ilişkin “düşündürücü buldum” sözlerini eleştirdi. Sezer, “Esas düşündürücü olan yargıya baskı yapma eğiliminde olan bir Başbakan"a sahip olmamız bence. Başbakanın kendisi oturulup düşünülmesi gereken bir vakıa” dedi.

Başbakan Erdoğan"ın “despot” bir yönetim anlayışı sergilediğini ifade eden Zeki Sezer, şunları söyledi:

“Başbakan despot yönetim anlayışını kurumsallaştırmak istiyor. Yeni Anayasa tartışmaları var. O getirilmeye çalışılan Anayasa"nın içeriğine bakıldığınd her şeyi bir kişiye bağlayan, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıracak bir tekelci yapı açıkça görülebilir. Danıştay kararına karşı takındığı tavır da zaten geçmişte yargıyı baskı altına alma girişimleri ile birleştirilince ruh hali de çok net bir şekilde ortaya çıkıyor.”

Yayın yasağı anlayışının “sansür” olduğunu kaydeden Sezer, söz konusu yasağın Abdülhamit döneminden bu yana ilk kez uygulandığını belirterek, “Sansürcü Başbakan, milletin haber alma özgürlüğünü engellemeye çalışıyor. Başbakan yayına yasak getirerek güya terörün kötü yönünü göstermek istemiyor. Ama bir taraftan da terör örgütüne "geliyoruz" diye tüyo veriyor, "kaçın, kurtulun" diye. Davulla zurnayla gidilmez terörün üstüne. Geçmişte Ecevit"in yaptığı gibi gidilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious