Sezer'den Tolon'a bekle talimatı

Sezer'den Tolon'a bekle talimatı.7414
  • Giriş : 14.04.2009 / 04:00:00
  • Güncelleme : 13.04.2009 / 23:17:59

Tolon, Ege Ordu Komutanı’yken genel seçimlerle ilgili rapor hazırlayıp, Genelkurmay ve Sezer’e sunmuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ergenekon terör örgütü (ETÖ) iddiasıyla başlatılan soruşturmanın ikinci iddianamesinde 'Üst düzey örgüt yöneticisi' olarak gösterilen ve hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un 2002'de Ege Ordu Komutanı'yken yaklaşan genel seçimlerle ilgili bir rapor hazırlayarak, 13 Eylül 2002 tarihinde Genelkurmay ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunduğu ortaya çıktı.

AK PARTİ İKTİDARINA ÖNLEM

Ergenekon konusunda yazdığı kitaplarla dikkat çeken Zihni Çakır'ın 'Encümen-i Daniş Sarmalında Konsept Savaşı'' adlı kitabında yer alan Tolon'a ait 32 sayfalık raporda, 2002 Kasım seçimleriyle ilgili değerlendirmeler yapılıp, 'Mevcut DSP-ANAP-MHP iktidarının başarısızlığı ve siyasi çıkar çatışmaları nedeniyle birleşerek kuvvetli bir yapı oluşturamayan merkez partilerin, bu seçimde ciddi oy kaybı yaşayacağı ve muhalif kökten dinci bir siyasi parti (AK Parti) iktidara gelebilir' uyarısı yapılıyor.

MUVAZZAF SİYASETÇİ TOLON

Muvazzaf bir subay olarak siyasete müdahale planı yapan Tolon, raporun amacını 'Yasaların yetki verdiği oranda, TSK ve kendi sorumluluk sahasında Ege Ordusu'nun alabileceği tedbirleri belirlemek' olarak göstermiş. Seçimlerin 3 Kasım 2002'de yapılması halinde de AK Parti iktidarını engellemek için Tolon'a göre 'TSK'nın yurt içi istihbarat ağı kullanılarak kökten dinci ve bölücü partiler, uzantıları ve yasadışı faaliyetleri ortaya çıkarılmalı ve elde edilecek bilgiler topluma açıklanmalı'ymış.

KÜSKÜN VEKİLLERİ KULLANALIM

GEREKLİ ortamı sağlayarak istenen sonucu almak için erken seçimin nasıl erteletileceği de raporda ayrıntılı şekilde anlatılmış. 'Baraja takılacak partiler ve yeniden aday gösterilmeyen küskün milletvekilleri' kullanılarak seçim iptal ettirilebilirmiş.

Sezer'den Tolon'a telkin: Sakin ol

ZİHNİ Çakır, kitabında Cumhurbaşkanı Sezer'in, raporu aldıktan sonraki tepkisini 'Bu görüşlerini Merkez Karargah'a da ileten Tolon'a dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer de sakin olunması ve biraz beklemesi telkininde bulunuyor' şeklinde anlatıyor. Çakır'a göre söz konusu rapor 'Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarının temel argümanı bu rapordu. Ergenekon yapılanmasının fikri temellerinin oluşturulduğu tarih itibariyle, bu planların temel argümanıydı.''

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*