Sezer'e 7 yılda bin 243 hediye

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer'e, göreve başladığı tarihten bu yana, tablodan süs eşyasına, yerel giysilerden kitaba kadar, bin 243 adet armağan sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'EN ÇOK ÖZEL GÜNLERDE HEDİYE VERİLDİ'

Cumhurbaşkanı Sezer'e verilen armağanların dökümü, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Sezer'in yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği ziyaretlerin yanı sıra Çankaya Köşkü'ndeki programlarında hediye edilen armağanlar arasında en büyük grubu, 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi önemli günler ve GAP yarışması nedeniyle yapılan öğrenci kabullerinde öğrenciler ile il ziyaretlerinde verilen hediyeler oluşturdu. Kitap, broşür, süs eşyası (cam/seramik/toprak), maket, plaket, berat, bayrak, flama, resim, portre, anahtar ve kumaştan ürünlerden oluşan armağanların sayısı 396'yı buldu.

Sezer'e, 179 adet kitap, kaset, albüm, belge ve broşür, 86 adet gümüş, porselen, mermer süs eşyası, 83 adet cam, bakır, toprak ve tahta süs eşyası 77 adet plaket, flama, bayrak ve rozet, 71 adet resim, fotoğraf, portre, 55 adet tablo, 50 adet kaftan, yerel giysiler ve masa örtüsü armağan edildi.

30 HALI, 24 KILIÇ,13 KİLİM DE HEDİYELER ARASINDA

Cumhurbaşkanı Sezer'e verilen hediyeler arasında, 30 adet halı, 27 adet madeni hatıra parası, 24 adet kılıç, kama, balta ve mızrak, 23 adet cam, seramik ve metal heykel, 22 adet gümüş, cam ve seramik vazo, 16 adet gümüş, cam, bakır ve seramik tabak, 15'er adet gümüş, ahşap ve metal kutu ile çay-kahve ve çatal-bıçak takımı, 13 adet kilim, 11 adet maket, 9 adet takı eşyası, 7 adet madalyon, 5 adet gümüş tepsi, 4'er adet Kuran-ı Kerim, kalem takımı, tüfek ve tabanca, saat, nişan ve beratı, ev eşyası (2 sandalye, 1 sehpa, 1 şifonyer), 2 adet mask, 1'er adet çanta, şehir anahtarı ve müzik aleti yer aldı.

Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Sezer'e verilen armağanlar, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kalacak.

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu'na yurt dışından gelen armağanlara da internet sitesinde yer verildi.

Nehrozoğlu'na, Tunus'tan 15 Mayıs 2003'te "Biblo Armut", Bulgaristan'dan 22 Şubat 2006'da "Gümüş Tabak", Litvanya'dan 20 Haziran 2006'da "Litvanya Haritası", Azerbaycan'dan 2 Mayıs 2006'da "Cam Masa Süsü" hediye edildi.

İran'dan 17 Haziran 2002'de gelen "Mavi Altlı Tabak" ise konutun zimmetine alındı. Nehrozoğlu'na yurt dışından gelen armağanlar arasında Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından hediye edilen iki adet "Gümüş Tabak" ile Ürdün Kralı Abdullah Bin Al Hüseyin tarafından armağan edilen "Masa Saati" de yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious