Sezer'e 'yeşil form'

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

25 Aralık'ta askıya çıkan seçmen listeleri 1 Mart'ta kaldırıldı. Ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer oy vereceği yer için, başvuru yapmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Sezer'in Gölbaşı Karşıyaka Mahallesi ve Çankaya Güvenevler Mahallesi'nde iki konutu bulunuyor. 2002 seçimlerini Çankaya Köşkü'nde geçiren Sezer'in görev süresi ve Çankaya Köşkü'ndeki ikameti 17 Mayıs'ta sona eriyor. 2007 seçimlerinde Köşk'te bulunmayacak olan Sezer buna karşın, hem Gölbaşı'ndaki hem de Çankaya'daki muhtarlıklara başvuru yapmadı. 1 Mart'a kadar askıda kalan listelerde Sezer ve ailesi yer almıyordu.

YEŞİL FORM'LA KULLANACAK
Sezer oy kullanmak isterse 'yeşil form' doldurmak zorunda kalacak. Yüksek seçim Kurulu bu yılki seçimlerde mükerrer oy, seçmen kaydırma gibi sorunları önlemek amacıyla yeni bir sistem geliştirmiş ve 'Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi' (SEÇSİS) adı verilen bu sisteme 43 milyon vatandaş kaydedilmişti. MERNİS ile eşleştirilen TC Kimlik Numaraları'nın girildiği sistemde yer alıp almadığını kontrol etmeyen Sezer'in durumunda olanlar ya da adres değişikliği yaşayanlara form doldurtuluyor. 'Yeşil form' adı verilen formu muhtarlar dolduruyor, İlçe seçim Kurulu'na gönderilen bu form, Sezer ailesinin de oy kullanmasını sağlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious