Sezer'in affettiği terörist yolun yolcusu

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer'in affettiği terörist, örgüt adına para toplarken yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1991 yılında Mardin'in Derik ilçesinde Kaymakamlık Lojmanı ve İlçe Emniyet Amirliği'ne yönelik gerçekleşen ve 1 güvenlik görevlisinin yaralandığı saldırının ardından kaçan terör örgütü üyesi Mürşit Aslan, ilçe çıkışındaki bir çalılık alanda üzerinde 1 adet mavzer marka tüfek ve 1 adet tabancayla omuriliğine saplanan kurşun nedeniyle yaralı olarak güvenlik güçlerince yakalanmıştı.

Diyarbakır 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde hakkında dava açılan Aslan, yapılan yargılamanın ardından ''terör örgütü PKK adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak'' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Çatışmanın ardından yaralı ele geçirilen Aslan, cezaevinde kaldığı süre içerinde ayaklarını kullanamaz hale gelince tekerlekli sandalye kullanmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Sezer'den af' talebinde bulunan Aslan, özründen dolayı af edilince 13 Nisan 2001'de serbest bırakıldı.

Cezaevinden çıktıktan bir süre sonra Aslan'ın adı bu kez Mardin'de terör örgütü adına komite kurma suçuna karıştı. Güvenlik güçlerince yakalanan bir örgüt üyesinin ifadeleri doğrultusunda yeniden gözaltına alınan Aslan, yargılandığı Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yargılanması devam eden Aslan, Mardin'de beraberinde Abdulkadir Bahçeci, Doğan Bahçeci ve Serdar Gülçin ile terör örgütü PKK adına R.K'den 10 bin YTL talebinde bulundu. R.K'nin şikayeti üzerine, para teslimatının yapıldığı sırada operasyon düzenleyen jandarma ekipleri, sanıkları suçüstü yakaladı. Yakalanan şahısların, R.K'den aldıkları parayı terör örgütüne gönderilmek üzere Mürşit Aslan'a vereceklerini belirtmesi üzerine Aslan, üçüncü kez yakalanarak adliyeye sevk edildi.

Güvenlik güçlerince yakalanan bir örgüt üyesinin ifadeleri doğrultusunda yeniden gözaltına alınan Aslan, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious