Sezer'in atadığı son İki üyenin görev süresi doluyor

Sezer'in atadığı son İki üyenin görev süresi doluyor.8939
  • Giriş : 15.01.2008 / 18:26:00
  • Güncelleme : 15.01.2008 / 18:33:08

YÖK üyeleri Prof. Dr. Ergin Nami Nomer ile Prof. Dr. İlhan Tekeli'nin görev süreleri yarın sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nomer ile Tekeli, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 16 Ocak 2004 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kontenjanından YÖK üyeliklerine atanmıştı. Nomer ile Tekeli, Cumhurbaşkanlığı kontenjanından seçildikleri için yerlerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, doğrudan atama yapacak.

Nomer ile Tekeli'nin görev sürelerinin sona ermesiyle YÖK'teki boş üyeliklerin sayısı 5'e yükselecek. YÖK'te şu anda YÖK Başkanvekilliği ve üyeliğinden istifa eden Prof. Dr. Aybar Ertepınar, görev süresi sona eren ve Üniversitelerarası Kurul kontenjanından 14 Aralık 2007 tarihinde yeniden YÖK üyeliğine aday gösterilen Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu ve Galatasaray Üniversitesi Rektör adayı olmak için istifa eden Prof. Dr. Ethem Tolga'nın yeri boş bulunuyor. Ethem Tolga'nın yerine Üniversitelerarası Kuruldan üye adayı seçilerek Cumhurbaşkanı'na sunulması gerekiyor.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na göre, adayların üyelikleri Cumhurbaşkanı'nın onayı ile kesinleşiyor.

-TOPLANTILAR AYNI GÜN YAPILACAK-

Öte yandan, Rektörler Komitesi, Üniversitelerarası Kurul ve YÖK Genel Kurulu toplantılarının, 24 Ocak 2008 Perşembe günü yapılması planlanıyor.

Bu arada, YÖK Genel Kurul toplantısında Prof. Dr. İsa Eşme'nin başkanvekilliği ile ilgili konunun da gündeme gelmesi bekleniyor. 28 Aralık 2007 tarihinde izne ayrılan Eşme, ''Yeni Başkan Sayın Yusuf Ziya Özcan'ın 25 Aralık 2007 günü saat 14.00'ten itibaren YÖK Başkanvekilliği yetkilerimi kullanmamam hususundaki isteği nedeniyle 28 Aralık 2007'de yapılacak ilk YÖK Genel Kurulu toplantısına kadar izinli sayılmamı içeren dilekçemi Başkanlığa sunmuş bulunmaktayım'' açıklaması yapmıştı. YÖK Genel Kurulu tarafından başkanvekilliğine seçilen Eşme'nin, bu görevinden ayrılıp ayrılmaması konusunu Kurul gündemine getirmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious