Sezer'in en büyük kaygısı!

  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, insana değer vermeyen yaklaşımların tüm toplumu tehdit eder boyuta ulaştığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Sezer, Ramazan Bayramı için yayımladığı mesajda, içeriden ve dışarıdan yönlendirmelerle yaratılmaya çalışılan yapay tartışma konularının bir yana bırakılmasını istedi. "Ülkenin, çağdaş dünyada saygın yerini alması hedefinde bütünleşmeyi başarmak zorundayız" diyen Sezer şunları söyledi:
"Çocukların ve gençlerin çağdaş eğitim almaları; aklın ve bilimin öncülüğünü kabul etmiş, sistemli düşünen, tartışan, üreten, barışa, emeğe, insan haklarına inanan, demokratik değerleri her şeyin üzerinde tutan Aydın kuşaklar olarak yetiştirilmeleri yaşamsal önem taşımaktadır."

Her gün yeni örnekler
Sezer, son dönemde tırmanan şiddet olayları konusunda da şu uyarılarda bulundu:
"Her gün yeni örneklerini üzüntüyle izlediğimiz kimi olaylar, öz değerlerinin çoğunu yitiren, şiddet kültürüyle beslenen bir topluma dönüşebileceğimiz kaygısı uyandırmaktadır. Hoşgörüsüzlük, kural tanımazlık, insana değer vermeme, yaşam hakkını hiçe sayma gibi yanlışlar, giderek tüm toplumu tehdit etmektedir.

Sevgi, saygı ve kardeşlik
Bir arada yaşamanın öncelikli kuralı, insan ilişkilerinde karşılıklı saygıyı ve hoşgörüyü egemen kılmaktır.
Herkesi sorumlulukla davranmaya, örnek, öğretici ve yol gösterici olmaya, yürütülen çalışmalara içtenlikle destek vermeye çağırıyorum.
Yeni kuşaklara her şeyden önce sevginin, saygının, barışın, kardeşliğin değeri öğretilmeli, şiddeti özendiren, tutum, davranış ve yayınlardan kaçınılmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious