Sezer'in 'hayır' tezkeresi

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Sezer'in Lübnan'a asker gönderilmesi konusundaki çıkışını desteklerken, Sezer'in tavrı, bazı muhaliflerin görüş değiştirmesine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP'de Ertuğrul Yalçınbayır ve Abdullah Çalışkan gibi kararlı tezkere muhalifleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Lübnan'a asker gönderilmesi konusundaki çıkışını desteklerken, Sezer'in tavrı, bazı muhaliflerin görüş değiştirmesine neden oldu.

Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, daha önce Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesi konusunda endişeleri olduğunu söylerken, özellikle Türk askerinin İsrail'in koruyucusu gibi, Hizbullah'ın silahsızlandırılmasında görev alan bir görüntü oluşturmasından kaygılı olduğunu vurgulayarak, 'Daha önce tezkere konusunda çok tereddütlüydüm. Belki ret oyu verecektim. Ancak Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını görünce kararımı kesinleştirdim. Kabul oyu vereceğim' dedi.

GEREKÇE SEZER

Bir hafta önce tezkere konusunda muhalif görüşler ortaya atan AKP Tokat Milletvekili Resul Tosun da, Sezer'in açıklamalarından sonra görüşünü değiştirenler arasında. Tosun, 30 Ağustos'ta Yeni Şafak'ta yazdığı yazıda AKP'li vekillerin görüşlerinin değişmesinde Sezer'in etkisi olduğunu belirtti: 'Hükümetin prensip kararı isabetlidir. Türk askeri İsrail'i koruma misyonundan uzak tutulursa mesele yoktur. Bu şartlarda tezkere Meclis'ten geçebilir. Hele Sayın Sezer'in itirazı, bu tezkerenin kabulü için yeterli gerekçeyi fazlasıyla oluşturmuştur!'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious