Sezer'in istemediğini Gül, onayladı

Sezer'in istemediğini Gül, onayladı.8040
  • Giriş : 23.09.2007 / 15:37:00

Sezer'in iki kez veto ettiği Şahabettin Harput, Bakanlık Müsteşarlığı'na atandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, 10’uncu Cumhurbaşkanı Sezer’in 2 kez veto ettiği Şahabettin Harput’un İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanmasını onayladı. Harput, Şanlıurfa Valiliği sırasında irticai bir çizgi izlediği suçlamaları nedeniyle merkeze alınmıştı.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in atama kararnamesini iki kez veto ettiği Şahabettin Harput’un İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onayladı. Abdülkadir Aksu’nun İçişleri Bakanlığı döneminde Bakanlık Müsteşarlığı’na getirilmek istenen Harput’un kararnamesi Sezer tarafından onaylanmadı. Bunun üzerine Harput, 19 Kasım 2003’de vekaleten bu göreve atandı. Üçlü kararname ile ataması yapılamayan Harput için bir formül geliştirildi. Harput, İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunu’nun bir maddesi uygulanarak 20 Ekim 2004’de asaleten Müsteşar olarak atandı.

KORSAN MÜSTEŞAR

Bakan onayı ile gerçekleşten bu atama sonrasında Harput evrakı ’Müsteşar Vekili’ yerine ’Müsteşar’ olarak imzalamaya başladı. Bu nedenle Harput’un adı, "Korsan Müsteşar"a çıktı. Bakanlık yetkilileri, Harput’un atamayla bir müsteşarın özlük haklarına sahip olmadığını, ancak kendisine müsteşar yetkisi kullanma hakkı tanındığını söylemişlerdi. Gül’ün kararnamesini onaylamasıyla Harput, asaleten müsteşar oldu. Atama kararı dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İRTİCACI SUÇLAMASI

Harput, 1996’da atandığı Şanlıurfa Valiliği sırasında irticai bir çizgi izlediği suçlamalarıyla karşılaşmış ve sonunda bu nedenle 2000 yılında merkeze alınmıştı. Harput’un valiliği sırasında Suruç ilçesinde Şevki İmam Kız Kuran Kursu açılışında kendisini dinleyenleri "Kuran etrafında toplanmaya çağıran" konuşması da geniş yankı bulmuştu.

ADAY VALİLER MERKEZE

Seçimlerden sonra Başbakanlık Müsteşarı olan Diyarbakır Valisi Efkan Ala’nın yerine Siirt Valisi Hüseyin Avni Mutlu getirildi. Vali Mutlu, uzun yıllar Güneydoğu’da vali yardımcılığı, kaymakamlık ve mülki idare amirliği görevlerinde bulunmuştu.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan kararname ile seçimde MHP’den aday olmak için istifa eden Tunceli Valisi Mustafa Erkal ile CHP’den aday olan Düzce Valisi İbrahim Halil Nimetoğlu da Merkez Valiliği’ne atandı. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ercan Topaca Düzce Valiliği’ne, İstanbul Vali Yardımcısı Necati Şentürk Siirt, Elbistan Kaymakamı Recai Akyel Tokat, Hukuk Müşaviri Mustafa Yaman da Tunceli Valiliği’ne getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious