Sezer'in kalması için imza topluyorlar

Sezer'in kalması için imza topluyorlar.10247
  • Giriş : 10.04.2009 / 09:07:00
  • Güncelleme : 10.04.2009 / 09:13:38

DSP'de yaşanan huzursuzluklar Genel Başkan Zeki Sezer'in istifa kararıyla yeni bir boyut kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Parti yönetimi, bu hafta sonu yapılacak Parti Meclisi (PM) ve il başkanları toplantısı sonrasında istifasını sunacağını açıklayan Zeki Sezer'i kararından vazgeçirmeye çalışıyor.

Kurmayları, genel başkanlarını ikna etmek için delegeler arasında imza kampanyası başlattı. Delegenin yüzde 80'inin 'genel başkan kalsın' şeklinde görüş belirtmesi durumunda Sezer'in ikna edilebileceği belirtiliyor.

Yerel seçimlerden yüzde 2,9 oy oranıyla çıkan DSP, seçim öncesinde başlayan huzursuzlukların zirve noktaya gelmesi nedeniyle zor günler geçiriyor. Olağanüstü kurultay ve 5 muhalif vekilin ihraç istemiyle disipline sevk edildiği parti, son olarak Sezer'in istifa kararıyla sarsıldı. Sezer, önceki gün yaptığı duygusal veda konuşmasında kararının kesin olduğunu belirtti. Dün, gün boyu parti yöneticileri ve örgütler tarafından ikna edilmeye çalışan Sezer'in hafta sonu yapılacak toplantılardaki görüntüye göre kararından vazgeçebileceği kaydediliyor. Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, "Genel başkanımız, verdiği karardan dönmek istemiyor. İstifa etmemesi noktasında büyük bir baskı var ama bu tazyike direniyor. Geriye dönüşün uygun olmayacağı görüşünde. Hafta sonu yapılacak toplantılarda olağanüstü bir gelişme olabilir." dedi. Sezer'in ortaya koyduğu tavırla Türk demokrasisinde pek rastlanmayan örnek bir görüntü oluşturduğunu vurgulayan Macit, genel başkanlarının 2007 seçimlerinde CHP ile yapılan ittifakta milletvekili listesinde gönüllü olarak yer almadığını, buna karşılık geçmişten beri kendisine muhalif olan bazı isimleri listeye aldığını hatırlattı.

DSP Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Erçelebi ise genel merkezin telefonlarının kilitlendiğini, herkesin Sezer'e kararından vazgeçmesi talebinde bulunduğunu söyledi. Yoğun ısrarın Sezer'i kararından vazgeçireceğine inandığını anlatan Erçelebi, "İnanıyorum ki sevginin gücü bütün engelleri aşacaktır. Çünkü bütün parti, genel başkan karşısında sevgi seli oluşturdu. Arayan insanlar çok duygusal şeyler anlatıyorlar, genel başkanımız da çok duygusal. Hafta sonu yapılacak toplantılarda gördüğü sevgi seli karşısında genel başkanın ne yapacağını merak ediyoruz." diye konuştu.

Alınan bilgilere göre DSP yönetimi, Sezer'i kararından geri döndürmek için delegeler arasında imza toplamaya başladı. Yaklaşık bin delegeden 800'ünün imzasının alınması durumunda Sezer'in ikna edilebileceğini düşünen yöneticiler, bu çalışmada da başarılı olunamaması durumunda yeni genel başkan arayışına girecek. Muhalifler adına Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli genel başkan adaylığını açıklarken, genel merkez yönetiminde adaylık için genel başkan yardımcısı ve DSP'li eski bakan Tayyibe Gülek'in ismi geçiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*