Sezer'in karar günü

  • Giriş : 15.06.2007 / 09:01:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:22:28

Sezer’in Anayasa Paketi’ni inceleme süresi bugün doluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini amaçlayan paketle ilgili olarak Sezer'in üç seçeneği bulunuyor. Cumhurbaşkanı, paketin tamamını onaylayabilecek, referanduma sunabilecek, ya da, 366 oyla kabul edilen 1'inci maddeyi "şekil" yönünden Anayasa Mahkemesi'ne götürerek, diğerlerinden ayırabilecek. Siyaset kulislerinde, "Cumhurbaşkanı, paketin 1'inci maddesi yeterli oyu almadığı için tamamını yeniden Meclis'e iade edecek" tezi ise başka bir seçenek olarak dillendiriliyor.

REFERANDUM BEKLENİYOR

AKP paketin geleceğiyle ilgili hesaplarını "referanduma" gönderileceği üzerine yapıyor. AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, "Cumhurbaşkanının ne yapacağını bilmiyoruz. Mevcut Anayasa kuralları bağlayıcılığını yitirirse, keyfi uygulamalara kapı aralanırsa, sonucu tahmin edemezsiniz" dedi. Ergin, paketin, "birebir" aynı şekilde Cumhurbaşkanına yeniden gönderildiğini belirterek "Biz tamamının onaylanmasını ya da referanduma gönderilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

AKP MECLİS'İ ZORLAMAYACAK

Çankaya Köşkü'nde bekleyen diğer önemli düzenleme ise Anayasa paketinin 22 Temmuz'da referanduma sunulmasını sağlayacak yasa değişlikliği. Bunun inceleme süresi ise 18 Haziran'da doluyor. Cumhurbaşkanı'nın bu düzenlemeyi veto etmesi durumunda referandumun 22 Temmuz'da yapılması zorlaşıyor. AKP, ısrarcı olursa Meclis'i olağanüstü toplanmaya çağırarak, yasayı ikinci kez Köşk'e göndermeyi deneyebilir. Ancak AKP yönetimi, referandum yasasının veto edilmesini durumunda Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmayı düşünmüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious