Sezer'in Köşk'te son zirvesi

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Sezer, görevden ayrılmasına 15 gün kala Ankara’da Taliban’ın saldırıları nedeniyle araları gergin olan Pervez Müşerref ve Hamid Karzai’yi bir araya getirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görevden ayrılmasına 15 gün kala Ankara’da Taliban’ın saldırıları nedeniyle araları gergin olan Pakistan ve Afganistan devlet başkanları Pervez Müşerref ve Hamid Karzai’yi bir araya getirecek. Cumhurbaşkanı Sezer’in ev sahipliği yaptığı, 29-30 Nisan’da gerçekleşecek zirve iki ülkenin yakınlaşması sağlayacak. Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül de zirvenin mimarı ve Dışişleri Bakanı sıfatıyla toplantıya katılacak. Cumhurbaşkanı adayı olan Gül, seçilmesi halinde, selefi Sezer ile aynı zirvede yer almış olacak. “Üçlü Zirveö önerisinin Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül tarafından iletildiği, Cumhurbaşkanı Sezer’in de kabul ettiği öğrenildi.
ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, Polonya, İspanya ve Bosna’yı kapsayan Avrupa gezisinin ardından Pazar günü Ankara’ya gelecek. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de hafta sonunda Ankara’da olacak. Cumhurbaşkanı Sezer’in evsahipliğini yapacağı “Üçlü Zirveö sırasında Pakistan’ın sınır bölgelerinde üstlenen Taliban güçlerinin Afganistan’daki saldırıların, iki ülke arasında yarattığı gerginliğin azaltılmasına ve bir yakınlaşma sağlanmasına çalışılacak. Karzai yönetimi, Batılı güçlerin yoğun çabalarının karşın Afganistan’da istikrarın sağlanamamasından Pakistan’ı sorumlu tutuyor. Pakistan, ise, bu suçlamaları reddediyor.
Pakistan’ın sınır bölgesinde üstlenen Taliban güçlerinin Afganistan’daki koalisyon güçlerini hedef alan saldırılarının artmasının, İslamabad ile Kabil arasında ciddi bir gerginlik yarattığına dikkat çekiliyor.

GÜL’ÜN GEZİSİ SIRASINDA GÜNDEME GELMİŞTİ
Türk diplomatik kaynakları da,Ankara’nın evsahipliği ile bir “Üçlü Zirveönin yapılması konusunun, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Şubat ayında Pakistan ve Afganistan’daki görüşmeleri sırasında gündeme geldiğini belirterek, Gül’ün Ankara’ya dönüşünde öneriyi Cumhurbaşkanı Sezer’e ilettiğini, Sezer’in de fikri uygun bulduğunu kaydettiler.
Ankara’daki zirveye ilişkin resmi açıklamada ise “Pakistan-Afganistan ilişkileri ve bu ilişkilerin bölgeye yansımalarına ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunulacağıö belirtilmişti.
Türkiye’nin, Pakistan ve Afganistan’ı yakınlaştırma girişimini üstlenmesi ise, her iki ülke ile olan köklü bağlarına bağlanıyor.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMELER
ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Pazar akşamı Çankaya Köşkü’nde yapılacak görüşmelerin ardından akşam yemeği düzenlenecek. Böylece, Sezer, Müşerref ve Karzai de aralarındaki görüş alışverişini yemekte de sürdürecek.
Bu arada, Pazartesi günü öğle saatlerinde Müşerref ve Karzai, Başbakan Erdoğan ile Başbakanlık Konutu’nda bir araya gelecekler. Burada düzenlenecek öğle yemeğinin ardından da üçlü bir basın toplantısı öngörülüyor.
Bunun yanı sına konuk başkanların, Sezer ile ikili görüşmelerde bulunması da planlanıyor. Görüşmelerde ikili işbirliği, terörizm ile mücadele, medeniyetlerarası diyalog ve bölge sorunlarının da ele alınması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious